# lego nån??
Author: [Borttaget]

[http://www.brickmania.com/store\_pages/WW2kits.html](http://www.brickmania.com/store_pages/WW2kits.html)

[](http://www.brickmania.com/store_pages/WW2kits.html)

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Här är en till som gillar Lego ![Oskyldig](http://modellbygge.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-innocent.gif "Oskyldig")  
Tack för länken Leo..  
  
Henke

## Comment 2
Author: Emo

Tack för länken.

Naturligtvis hamnade den genast bland favoriterna.

Kanske blir det något sådant till vintern ;-)

## Comment 3
Author: johannespanzer

#0 Suveränt kul Leo! ![Skrattande](http://modellbygge.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

#2 Emo - Jag tänkte lite på dig när jag såg bildena! Har du byggt nån stridsvagn i "pärlor" (heter det så?), isåfall vill jag se! ![Skrattande](http://modellbygge.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 4
Author: Emo

"#2 Emo - Jag tänkte lite på dig när jag såg bildena! Har du byggt nån stridsvagn i "pärlor" (heter det så?), isåfall vill jag se! ![Skrattande](http://modellbygge.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")"

Nej, det har jag inte gjort, men du gav mig just en fin idé.

Det finns "bara" c:a 30 mycket viktiga idéer som ska verkställas först.

Kan du tipsa mig om en inte alltför svår modell?

## Comment 5
Author: AlliN

bygger inte lego nu men har 3 stora backar fylda med lego

## Comment 6
Author: johannespanzer

#4 Emo - svårt att säga, jag har funderat. Men kolla på tyskarnas panzer IV eller amerikanarnas M60 (som jag tror är "Knasentanken" i serien Knasen alltså) eller de riktigt gamla från första världskriget. En churchill kan vara bra också, för halva banden syns ej.

Kanske bättre att kolla just olika serier, Knasen, för där är tankarna redan rejält förenklade.

## Comment 7
Author: AlliN

tog och tittade på länken kul måste man j säga men inge civila bilar...

## Comment 8
Author: AlliN

för er som gillar lego bilar och vlvo XC90 finns den bilen ni söker i skala 1:1!! däck o fälg e riktiga. finns i TVÅ färger blå som påbiden nedan och i röd som på bilden längst ned!!

![Volvo XC90 Lego Replica](http://img.netcarshow.com/Volvo-XC90_Lego_Replica_2004_1600x1200_wallpaper_03.jpg "Volvo XC90 Lego Replica")

![](http://static.flickr.com/29/59601421_cb2e10bc1c.jpg)

## Comment 9
Author: AlliN

även ferrari F1 finns i 1:1

![](http://www.2dayblog.com/images/2008/october/lego_formula_one.jpg)

## Comment 10
Author: johannespanzer

#9 & #10 Allin - oj, det var helt galet!

## Comment 11
Author: sponny

#11 Tycker du det är galet ska du nog inte kolla här. [The Art of the Brick](http://www.brickartist.com/)

Vad sägs om...

## Comment 12
Author: sponny

Eller...

## Comment 13
Author: sponny

Och jag såg precis denna artikeln i [Aftonbladet,](http://www.aftonbladet.se/nyheter/article4886429.ab) appropå lego. ![Skrattande](http://modellbygge.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")
