# Säljes:Star Wars Super Star Destroyer Resin Kit
Author: Nils1874

[](http://i9.ebayimg.com/07/i/001/35/b1/74c8_12.JPG)Hej,  
Pga. alldeles för mycket Studio Scale modeller på gång nu så måste jag sälja av ett par.  
Först ut är en helt opåbörjad 38" (96,5cm) Super Star Destroyer Resin kit, detta är en jättestor och helt fantastisk modell som blir ännu mer  
fantastisk med fiberoptik (det ingår 200m 0.5mm fiber). Observera att detta kit är inget man bara "kastar" ihop utan bör byggas av någon erfaren byggare.  
Tillsammans med en snygg display så får man en replica som är längre än både MR´s Millenium Falcon och Y-wing fighter.  
Skickar med lite bilder på hur denna kan bli om någon lägger ner lite tid (modellen på bilden är från ett likadant resin kit ).  
  
Pris:3000:- (inkl. fiberoptik)  
  
Fråga gärna om ni är nyfikna på den.  
/N

[http://i179.photobucket.com/albums/w297/NilsO/74c8\_12.jpg](http://i179.photobucket.com/albums/w297/NilsO/74c8_12.jpg)

[http://i179.photobucket.com/albums/w297/NilsO/SSD6.jpg](http://i179.photobucket.com/albums/w297/NilsO/SSD6.jpg)

[http://i179.photobucket.com/albums/w297/NilsO/SSD5.jpg](http://i179.photobucket.com/albums/w297/NilsO/SSD5.jpg)

[http://i179.photobucket.com/albums/w297/NilsO/SSD1.jpg](http://i179.photobucket.com/albums/w297/NilsO/SSD1.jpg)

[http://i179.photobucket.com/albums/w297/NilsO/SSD15.jpg](http://i179.photobucket.com/albums/w297/NilsO/SSD15.jpg)

[http://i179.photobucket.com/albums/w297/NilsO/SSD16.jpg](http://i179.photobucket.com/albums/w297/NilsO/SSD16.jpg)

[http://i179.photobucket.com/albums/w297/NilsO/SSD17.jpg](http://i179.photobucket.com/albums/w297/NilsO/SSD17.jpg)

[http://i179.photobucket.com/albums/w297/NilsO/SSD4.jpg](http://i179.photobucket.com/albums/w297/NilsO/SSD4.jpg)

## Comment 1
Author: Azgaron

Oj, det var en maffig modell! Minst lika maffig som priset! ![Glad](http://modellbygge.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 2
Author: Nils1874

Ja, alla dessa resinkit är ju tillverkade i väldigt små serier så priset blir ju lite högre. Men samtidigt så är det ju en riktigt stor och maffig modell.

## Comment 3
Author: Azgaron

Jo, det är ju det, men tyvärr inget för min finanskrisekonomi just nu! ![Glad](http://modellbygge.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

Stor vill ha faktor är det iaf!

## Comment 4
Author: sponny

Hjärtat skriker "köp den, köp den" medan magen skriker "du måste köpa mat nästa månad också." ![Skrattande](http://modellbygge.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Helt klart utanför vad jag kan lägga på en modell just nu, men prisvärt...? Ja för sjutton. Vilken sjukt maffig modell.

## Comment 5
Author: TommiN

.....(drägglar just i detta ögonblick,och slår huvet i bordet,har inte råd med den just nu tyvärr)![Gråter](http://www.modellbygge.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")![Gråter](http://www.modellbygge.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cry.gif "Gråter")

## Comment 6
Author: starhawk

Har råd med den, men vill ha nja jag tror inte det, väldigt imponerande men inte riktigt min grej

## Comment 7
Author: pelleb

#0 Har du några fler bilder på delarna? Är klart intresserad om jag kan skaka fram pengarna någonstans.

PeO

## Comment 8
Author: Furcifer

f\* f\*\* va cool, tyvärr blir hyresvärden sur om jag skippar att betala hyran nästa månad =(

## Comment 9
Author: Hylsan

..instämmer med föregående skribenter.

Har letat efter en störra destroyer att ha på hyllan men inte riktigt hittat någon till rätt pris.

\*drääääägel\*

/Hylsan

## Comment 10
Author: Nils1874

PeO/Hylsan,

Här kommer lite bilder på delarna.

[http://s179.photobucket.com/albums/w297/NilsO/?action=view&current=BNbF0wBWkKGrHgoH-C4EjlLlyhrPBJpjKpI.jpg](http://s179.photobucket.com/albums/w297/NilsO/?action=view&current=BNbF0wBWkKGrHgoH-C4EjlLlyhrPBJpjKpI.jpg)

 [http://s179.photobucket.com/albums/w297/NilsO/?action=view&current=BOkvniQB2kKGrHgoOKkEEjlLmY7zeBJvWeW.jpg](http://s179.photobucket.com/albums/w297/NilsO/?action=view&current=BOkvniQB2kKGrHgoOKkEEjlLmY7zeBJvWeW.jpg)

[http://s179.photobucket.com/albums/w297/NilsO/?action=view&current=BOkvo3wBWkKGrHgoOKigEjlLmetkBJvWeZj.jpg](http://s179.photobucket.com/albums/w297/NilsO/?action=view&current=BOkvo3wBWkKGrHgoOKigEjlLmetkBJvWeZj.jpg)

[http://s179.photobucket.com/albums/w297/NilsO/?action=view&current=746f\_12.jpg](http://s179.photobucket.com/albums/w297/NilsO/?action=view&current=746f_12.jpg)

[http://s179.photobucket.com/albums/w297/NilsO/?action=view&current=76b7\_12.jpg](http://s179.photobucket.com/albums/w297/NilsO/?action=view&current=76b7_12.jpg)

[http://s179.photobucket.com/albums/w297/NilsO/?action=view&current=e99f\_12.jpg](http://s179.photobucket.com/albums/w297/NilsO/?action=view&current=e99f_12.jpg)

## Comment 11
Author: starhawk

Har redan ett fiberoptikprokjekt i bygghögen, den är, tack och lov, i "vanlig" plast så man slipper borra i resin. Får se när man ger sig på det

## Comment 12
Author: Nils1874

Att borra i resin är inte svårare än i plast, risken är ganska stor att vanlig plast smälter om man har lite för högt varv. Samtidigt så är ju resin lite hårdare än plast. Ser fram emot ditt fiberbygge.![Skrattande](http://modellbygge.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 13
Author: starhawk

#12: jag tänkte närmast på det damm som uppstår när man borrar, resindamm är ju knappast hälsosamt

## Comment 14
Author: Nils1874

#13

Man får ha mask vid dom tillfällena precis som när man målar. Inget konstigt med det, eller hur?

## Comment 15
Author: starhawk

#14: Tja, jag använder inte mask när jag målar, men när man slipar resin så ser jag alltid till att våtslipa, eftersom dammet som sagt är mycket hälsovådligt, och jag gillar inte iden att det ligger hälsovådligt damm på lur i mitt hobbyrum. Fast man kan kanske "våtborra?" ![Obestämd](http://modellbygge.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd") Nå! hursomhelst så undviker jag resin i möjligaste mån

## Comment 16
Author: Nils1874

Nej,ok, då vet vi.

## Comment 17
Author: Nils1874

En liten notis (och vill verkligen inte vara ohövlig), jag satte ut annonsen här för att höra om det fanns någon som var intresserad av en modell. Och förväntar mig att få seriösa svar som jag också har fått till stor del. INTE svar som "nej jag har redan en och jag vill inte, gnäll, gnäll, vet bäst"! Bra, då vet vi det, presentera det bygget i rätt tråd!

Annars så tycker jag detta är ett fantastiskt forum!

## Comment 18
Author: starhawk

Ja det händer rätt ofta att en tråd blir OT (off topic) har hänt mig också när jag försökt sälja saker här, men får man inte napp direkt så är det oftast lika bra att gå vidare till Tradera ex. vis men man vill ju gärna att kompisarna på forumet skall ha första chans

## Comment 19
Author: Nils1874

Jag ger det till imorgon sen bär det iväg till ebay!

## Comment 20
Author: [Borttaget]

Vilken modell allstå..  
Kul att få se lite bilder på en sånn..  
Hoppas att du får den såld..  
  
Henke

## Comment 21
Author: Playtime

Nej lägg av !! Jag blir ju helt till mig!! Vilken häftig modell!!

Jag blir knäsvag av Star Wars. Väcker gamla barndomsminnen till liv. Ren nostalgi.

men men tyvär..  jag har inte plats och pengar just nu för en sån bjässe. \*gråter\*

Flyttar jag till något större än vacker dag så ska fylla hela trädgården med blinkande skepp ![Cool](http://modellbygge.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-cool.gif "Cool")

## Comment 22
Author: Nils1874

Denna är nu såld!

## Comment 23
Author: Hylsan

skit...inte hann man få sin lön heller ;)

/Hylsan
