# Vad ska man säga om den här giganten?
Author: [Borttaget]

Fantasibygget har inga gränser.

Eller har ni sett den förut?

Fisken33

![](../ShowUserFile.aspx?BinaryId=74530dfe-ce49-489b-a53d-5e7fe874d17b&xscale=800&yscale=480)

## Comment 1
Author: denstore

Lite festligt, men lite oigenomtänkt upplägg, med de små tornen i hörnorna. De kan inte traversera hela varvet med piporna nere. Känns som en lite ologisk lösning. Överhuvudtaget tycker jag inte de små tornen hjälper upp intrycket. Det finns andra saker som man kunde använt istället, om man hade velat förmedla storleken. Men man får väl ge lite poäng för kreativitet och "eye-catching".

## Comment 2
Author: ElLobo

Jag har inte sett bygget förut, men det säger ju en hel del om storleken på Ratte.

Bra och kul diorama tycker jag.

## Comment 3
Author: WildeSau

Vi har några liknande bestar [här](Read.aspx?MessageId=97127c73-8629-40fa-bd0d-6ecbb005ef82)

Annars är en av de häftigaste existerande den tyska A7V Röchling från WW1

## Comment 4
Author: starhawk

Kul grej men som sagt dom där små tornen i framändan ser väldigt avigt ut, dom bakre måste ju snurra hela vavet runt för att ändra vinkeln lite grann, kunde funka som en Ogre, fast dom var visst ännu större

## Comment 5
Author: Azgaron

Kul tank!

Azgaron

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Det som jag kom att tänka på när jag såg den var vilken industrilokal dom skulle ha tillvekat den i, den ser ju inte ut att passa i vilken byggnad som helst.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Tyckte den var häftig den stora pansarn ![Skrattande](../tiny3/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")  
Fast visst dom små kanoerna är ju inte så lysande där..  
  
Henke
