# Veckans bild #810: Saab 17
Author: ElLobo

![](/Sites/4cf97412-2f52-41a4-bee0-a419c67ca1c1/Saab%2017_Marivox%2003b_400.jpg)

Den svenska tillverkaren Marivox från Lund har gett ut en byggsats i skala 1/72 av flygplanet **Saab 17**. Byggsatsen har produktnummer 3.  
Modellen går att bygga i 6 versioner, och innehåller 16 omgångar med dekaler för plan från Sverige, Danmark, Finland, Österrike och Etiopien.

Det svenska bomb- och spaningsflygplanet fanns i varianter med hjulställ, skidor och flottörer och med tre olika motoralternativ.  
Det tillverkades i totalt 322 exemplar. 

**Saab 17A**

**Beskrivning**

Besättning

2

I aktiv tjänst

1942-1968

**Generella egenskaper**

Längd

9,80 m

Spännvidd

13,70 m

Höjd

4,00 m

Vingyta

28,5 m2

Tomvikt

2 600 kg

Lastförmåga

500 kg

Maximal startvikt

3 790 kg

Motor

1 × SFA Twin Wasp TWC3

Motorstyrka

794 kW

**Prestanda**

Maximal hastighet

435 km/h

Räckvidd vid maximal vikt

1 800 km

Maximal flyghöjd

8 700 m

Stigförmåga

10 m/s

Dragkraft/viktförhållande

220 W/kg

**Beväpning**

Kanoner / kulsprutor

3 × 8mm ksb

Bomber

ja

 _Faktaruta från Wikipedia_

Relaterade länkar
-----------------

*   [Wikipedia](http://sv.wikipedia.org/wiki/B_17 "http://sv.wikipedia.org/wiki/B_17")
*   [Mach 79](http://www.mach-flyg.com/utg79/pdf/79b17.pdf#search=%22saab%2017%22 "http://www.mach-flyg.com/utg79/pdf/79b17.pdf#search=%22saab%2017%22")
*   [SMAKR](http://www.fortunecity.com/meltingpot/portland/971/Reviews/50s/b17-saab.htm "http://www.fortunecity.com/meltingpot/portland/971/Reviews/50s/b17-saab.htm")
*   [Marivox](http://marivox.sytes.net/ "http://marivox.sytes.net/")

Av: ElLobo
----------

*   [Personlig sida](javascript:void%20top.ShowProfile('ElLobo'))
*   [Kontakta](javascript:void%20top.ShowProfile('ElLobo',%20'Contact.aspx'))

Datum för publicering
---------------------

*   2008-03-03

## Comment 1
Author: Azgaron

Intressant plan som jag gärna lägger till samlingarna så småningom.

Azgaron

## Comment 2
Author: ElLobo

Ja, det är ju t o m ett vackert flygplan. Tycker jag! ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif) 

Jag måste nog trots allt skaffa ytterligare några satser, för det kan ju vara intressant att bygga dem i olika versioner, och även dansk- och etiopienmärkta.

## Comment 3
Author: Azgaron

Ja, det kan man väl säga att det är! Tror nog att jag får börja med en. Bortsett från F-16 och några till så har jag inte kommit så långt att jag skaffat flera av samma plan i samma skala.

Azgaron

## Comment 4
Author: ElLobo

#3: Var bara lugn du, det kommer! ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

## Comment 5
Author: Azgaron

Hehe, jo det gör nog det förr eller senare! ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

Azgaron

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Ja B-17 är ett härligit plan :)  
Suveränt motorljud..

## Comment 7
Author: PonCar

Det är precis den byggsatsen jag så småningom skall bygga för jobbets räkning (köpte den på Tradera). Skall bli ett diorama är det tänkt som visar hur det såg ut när flottörversionen (B17 BS) låg stationerad vid kusten i en vik utanför Nynäs slott 1943 - 44. Man kan fortfarande se spår i strandlinjen där dessa flygplansgömmor låg, väl kamouflerade från luften. Ute på redden låg ett depåfartyg, där även flygmanskapet logerade. Lita på att jag kommer behöva era goda tips och råd när det blir så dags. Har inte byggt ett dio sedan gipslandskapet till Märklinbanan för sisådär minst 25 år sedan. Hur gör man tex schysst vatten vid stranden? Nån slags flytande klarplast eller?

Pontus

## Comment 8
Author: StefanW

#7 Det finns en hel del material och olika fabrikat för att göra vatten till dioraman...

[Woodland Scenics](http://www.woodlandscenics.com/ "http://www.woodlandscenics.com/") är ett företag...

![](http://www.woodlandscenics.com/images/WaterfallHome02.jpg)

[Vallejo gör även Still water](http://www.acrylicosvallejo.com/ "http://www.acrylicosvallejo.com/")

 ![](http://www.ttfxmedia.com/vallejo/imagenes/modelis/agua/AguasTranquilas2.jpg)

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Mycke bra sida det där, kommer nog att köpa lite därifrån fram över.  
tack Stefan

## Comment 10
Author: PonCar

Ja, kära nån vicka grejer det finns! Tack Stefan för tipsen om Woodland Scenics & Vallejo. Får se när jag kommer så långt, men visst blir man sugen på att göra dioramor när man ser vad andra åstadkommit.

![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)Pontus
