# Airfix 1/72 Tiger Moth, Imperial Ethiopian Air Force
Author: Roca

Det är dags för ett nytt bygge, en Tiger Moth ur det kejserliga Etiopiska flygvapnet. Jag har tidigare byggt en SAAB Safir i etiopiska färger och den ska få en liten stallkompis! 

Byggsatsen av det berömda biplanet de Havilland Tiger Moth är ursprungligen utgiven 1957 och av enkelt utförande.

Åren från 1946 och en bit in på 1950-talet var en äventyrlig och spännande tid, då delvis genom den välkände flygande Greve CG von Rosens försorg, många svenskar med flygbakgrund och bakgrund inom Flygvapnet, arbetade med att bygga upp kejsare Haile Selassies flygvapen, under svåra och primitiva former. Några stannade en kortare tid, vissa för alltid. von Rosen själv stupade under humanitära insatser i Somaliregionen i Etiopien, 1977.

## Comment 1
Author: JaGa

#0: 
Hej Peter,

Kul och lite udda bygge…😃
Om du behöver små/mindre (även större) Etiopiska rundlar, så har jag för mig att det ligger sådana här hemma och skräpar.
Hör av dig isåfall…⛄️

## Comment 2
Author: Roca

#1: Hej Janne,

Tack! :-) Ja, jag skickar ett meddelande till dig på Messenger så ser vi vad vi kan komma fram till!

## Comment 3
Author: JaGa

Postat dekalerna tillsammans med ett gäng bonusdekaler för framtida projekt…☺️

## Comment 4
Author: Roca

#3: Hej Janne!
Och tack så mycket, det är väldigt generöst av dig!!
Gissar att jag när jag får ditt brev kommer att sitta och botanisera bland möjliga förebilder och byggen hela kvällen :-)
Stort tack, hälsningar Peter

## Comment 5
Author: Roca

Jag håller på och researchar lite om färgsättningen på en av de etiopiska Tiger Moths, som det florerar en del bilder på. Jag har gått med i en grupp på Facebook sedan en tid tillbaka:
"Imperial Ethiopian Air Force (IEAF)" och faktiskt funnit några fina svartvita bilder (bifogar några här av en individ, plus en kolorerad), på de två första Tiger Motharna vilka levererades till IEAF troligen 1945, från RAF i Egypten. 
Den som har färglagt ett av fotografierna tycks vilja tolka färgen på just den maskinen som beige/blekgul. Så här tidigt i karriären så bar maskinerna dessutom den supertidiga rundeln (innan den med stjärnan) som har färgerna grön/gul/röd räknat inifrån, som även finns på Jannes ark här ovan i tråden!

Sedan så har jag även en bok från SFF som heter "Svenska vingar över Etiopien" (författare Jan Waernberg), där finns det en bild på den andra av de tidiga individerna, som verkar mycket mörkare och mer melerad i färgen. 

Spännande! Jag lutar åt gul/blekgul med de riktigt tidiga rundlarna.

## Comment 6
Author: Roca

Min etiopiska Tiger Moth börjar bli klar! Blir nog ett bygge till färdigt innan årsskiftet :-)

## Comment 7
Author: Roca

Den etiopiska Tiger Mothen poserar tillsammans med sin kompis, Dupontarnas (Tintin) flygplan G-AIRJ ur Tintin-äventyret "Den svarta ön".

## Comment 8
Author: Proosen

Mothar är riktigt härliga maskiner och dina småttingar är också det!

/Niclas

## Comment 9
Author: Roca

#8: Tack så mycket Niclas 😊🙏
Och Gott Nytt År 🎉🍾🥂

## Comment 10
Author: Roca

Sådärja!
Mitt i maten, bingolottandet och grevinnan och betjänandet så blev min lilla Tiger klar 🐯😄rätt så pillrigt med sex små dekaler uppmätta och klippta för att bilda nationsflaggorna på var sida om stjärtfenan, men det gick bra!
Gott Nytt År tillönskas er alla! 🎉🍾🥂♥️

## Comment 11
Author: [Borttaget]

Stiligt 👌🏼😀

## Comment 12
Author: Roca

#11: Tackar Stefan! Gott Nytt År till dig 🎉😊

## Comment 13
Author: [Borttaget]

#12 Tack detsamma 👍🏼😀
