# Gamla modeller
Author: Kjeld

Hej! Hittade spontant två gamla trämodeller av båt på en loppis. Dom verkar vara gjorda för länge sedan på min tid, alltså 50-60 talet. Jag verkar nu fått en ny hobby då jag skulle vilja renovera dom varsamt. Hur gör man för att hitta delar eller så kan jag göra själv om det är trä. Fast vet inte vad som fattas. 
Den lilla båten klarar jag men den stora? Tror det är en segelbåt då den har bly i kölen och ingen propeller. Hur gör man mast och segel som passar? Va mera? Finns bra sidor på nätet som hjälp? 
//Kjeld

## Comment 1
Author: Bo§e

Hej Kjeld,

Grattis till två fina modeller...!
Segelbåten går jag tyvärr bet på, men motorbåten skulle kunna vara en  **Pollywog**. 
En amerikansk byggsats från Ideal Models, och som såldes i Sverige under sent 50-tal och däromkring....
Kan det vara en sådan...?
Kanske en ledtråd att följa upp..?

Om du restaurerar den, borde den få en riktigt fin elektrisk utombordare från samma tid (som då och då dyker upp på Tradera)... 🙂

## Comment 2
Author: Bo§e

Segelbåten:

Det gavs ut en del ritningar till segelbåtsmodeller som liknar din.
Dessa "klipp" kommer från Wentzels katalog 1950.
Stämmer någon av dem med din modell....?

## Comment 3
Author: Janne Nilsson

Fantastiskt vilken information som finns här.
