# Pattonpanzer
Author: Tarmvred

Varje år genomför IPMS Uppsala ett gruppbygge som i år har temat "I filmens värld". Sist jag deltog tog det mig fyra år att få mitt bidrag färdigt men den här gången ska jag gå i mål i utsatt tid.

Mitt bidrag är en tysk stridsvagn som figurerar i filmen "Patton" från 1970. I sann hollywoodanda fick dessa spelas av amerikanska M48 utlånade av Spanien.

## Comment 1
Author: Tarmvred

Modellen som får utgöra grunden för detta helgerån är en M48A3 Patton från Tamiya. 
Det är egentligen inte ett optimalt val då den är av senare modell än den vagn jag ska avbilda så den måste moddas en del.

Att jag valde just den berodde mest på god tillgänglighet samt lågt pris, jag tror jag gav 169kr för den. Fördelen med att den var så billig är att jag inte behöver ha så dåligt samvete över hur styvmoderligt jag ämnar behandla den med såg och dremel.

## Comment 2
Author: Tarmvred

De delar som kommer kräva mest kärlek är ny vagnchefskupol, ny kanon, moddade bandhyllor samt canvasen runt kanonskölden som ska fräsas bort.

Ska man vara riktigt petig så ser motordäck och bakända på chassiet helt annorlunda än på vagnarna i filmen men någon måtta får det vara på ambitionerna.

Modellen är en av Tamiyas äldre med allt vad det innebär i form av halvkass passform samt att den är förberedd för batteridrift i form av irriterande hål i botten av chassiet.

## Comment 3
Author: Tarmvred

Kanonen blir en tredelad historia i form av originalkanonens bakstycke samt pipa och mynningsbroms från reservdelslådan.

## Comment 4
Author: Tarmvred

Före- och efterbild på kanonskölden. Den och tornet ska även få en omgång av stöpplad putty.

## Comment 5
Author: Tarmvred

I skrivande stund arbetar jag med att fräsa bort canvasen från tornet. Plasten är tunnare där så jag behövde stärka upp den bakifrån med plastic card. 
På bilderna från filmen ser det ut som att canvasen plockats bort inför filmning men att dess fästen lämnats kvar så dem måste jag återställa.

## Comment 6
Author: Christos1974

Detta kommer jag följa med intresse.
Jag är säkert att detta kommer bli fint.

## Comment 7
Author: Tarmvred

Efter lite karvande, spackla de och slipande.

## Comment 8
Author: Tarmvred

Den nya pipan har monterats i den gamla kanonens bakstycke och med hjälp av en skruvdragare så har jag "svarvat" bort den fula canvasen. Därefter ska det fortsätta putsas för att få till en så fin övergång som möjligt mellan de två delarna.

## Comment 9
Author: Tarmvred

I väntan på att spacklet på kanonen ska härda så påbörjar jag byte av bandhyllornas främre delar.

## Comment 10
Author: Tarmvred

Plastikoperation inledd.

Jag använder mig av 1mm tjock plastic card. Samma tjocklek som de befintliga. När de nya är på plats ska kanterna tunnas ut så att de inte ser så överdimensionerade ut.

## Comment 11
Author: Tarmvred

Fördelen med att använda mig av så tjocka plastark är att de är stabila. Nackdelen är att de är väldigt styva och svåra att böja till rätt form.

Dottern fick ädelt offra en tuschpenna som turligt nog lämnade en millimeters mellanrum när de stoppades i några andra pennors korkar.
Sedan fick de nya stänkskärmarna ligga i press i kokande vatten.

## Comment 12
Author: Tarmvred

Great success

## Comment 13
Author: Tarmvred

Små steg framåt. Bandhyllorna har tunnats ut och fått nya stänkskärmar fram.

## Comment 14
Author: Tarmvred

Mest jobb har skett med tornet. En del medföljande bitar som kändes för grova har bytts ut och kanonen har fått en ny mynningsbroms för att se mer tysk ut.

## Comment 15
Author: Christos1974

Hej hoppas allt bra med  dig.Det blir verkligen fint och välbyggt.Vad använder du för anti slip texture .
Tamiyaputty eller nåt liknande?
Mvh Christos.

## Comment 16
Author: Tarmvred

#15 Tackar, jag stöpplade på tamiyaputty som jag spätt ut med Tamiyalim. Dels för att ge ytan lite grövre yta samt för att dölja allt mitt spacklande och slipande.

## Comment 17
Author: Tarmvred

De nya stänkskärmarna får små, små nitar.

## Comment 18
Author: Tarmvred

Modellen saknade periskop så jag fick tillverka egna av transparent plast.

## Comment 19
Author: Tarmvred

Ikväll har jag mest jobbat med fästen till canvasen som jag slipade bort förut samt flyttat röret som sitter till vänster om förarluckan. Från början satt det till höger.

## Comment 20
Author: Tarmvred

Föraren får vänta med att tilldelas en mössa tills han fått ansiktet sminkat.

## Comment 21
Author: Tarmvred

Bandhyllorna har bucklats till. Har även rotat runt i reservdelslådan och plockat ihop domkraft och lite verktyg som ska få ligga på dessa.

## Comment 22
Author: Tarmvred

Det mesta börjar bli färdigt för målning men en stor punkt återstår, vagnchefskupolen. Det som medföljer i lådan är ett eget litet torn med kulspruta medan vagnarna i filmen hade en mer klassisk liten rund kupol.
Mitt researchmaterial är något bristfälligt. Det består mest av gryniga bilder från filmen och jag har inte hittat några bra walkaroundbilder från spanska M48.

## Comment 23
Author: Tarmvred

I reservdelslådan finns ett par vagnchefskupoler men inga som är speciellt lika det jag var ute efter. Dessutom så är hålet i tornet så pass stort att ingen av dessa ändå passade.
Så jag fick ta till en okonventionell lösning och bege mig ut i lägenheten och leta efter föremål med passande rund form. Jag hittade det jag sökte i locket till en gammal burk med citadelfärg.
Efter en del skärande fick jag ihop något som ser ut att stämma hyfsat. 
Kvar är ett par fästen till luckan, några periskop och en suddig klump på kupolens bakre högra sida som jag gissar är en kulsprutelavett.

## Comment 24
Author: Tarmvred

Färdig!
Nu till det tråkiga arbetet med att få alla delar färdiga för målning.

## Comment 25
Author: Tarmvred

Primad i svart och gult. 
Nu kommer det ta stopp en stund. Jag behöver köpa på mig tamiyafärger men att bara beställa en eller två burkar känns meningslöst när frakten är högre än värdet på färgen.

## Comment 26
Author: Christos1974

Håller med 100%
Fint byggd än så länge.

## Comment 27
Author: Tarmvred

Efter väntan på färg och reservdelar till airbrushen så är vagnen till slut grundmålad. Härnäst ska den få lite högdagrar.

## Comment 28
Author: Christos1974

#27:Väldigt vackert .

## Comment 29
Author: Tarmvred

Högdagrar på. Jag vet inte hur mycket det syns på bilden tagna med en kass mobilkamera i halvtaskigt ljus men live ser det rätt bra ut.

## Comment 30
Author: Tarmvred

Oftast brukar mitt jobb med skuggor och högdagrar försvinna efter lager av lack och vädring så denna gång har jag överdrivit så mycket jag vågat.

## Comment 31
Author: Janne Nilsson

Du kan väl tänka som så att det är originalfärgen som skiner igenom? Tror nog inte att dom målade dom särskilt minutiöst?

## Comment 32
Author: Tarmvred

#31 Jo, det ligger nog en del i det du skriver. Jag får hela tiden påminna mig om att jag bygger en stridsvagn från en filminspelning 1970 och inte en tysk andravärldskrigsvagn.

## Comment 33
Author: Janne Nilsson

Däri ligger utmaningen att subtilt antyda det utan att det blir övertydligt.

## Comment 34
Author: Tarmvred

Modellen har klätts med verktyg, dekaler och färgflagor.
I filmen ser vagnarna helt nymålade ut, helt utan minsta repa men det blir lite för tråkigt. Jag nöjde mig dock med att chippa den väldigt sparsamt och med en en olivgrön färg som får representera originalfärgen på en spansk M48.

Det ska även på en till dekal, en afrikakår-palm på höger framskärm. Jag tänkte sno en sådan från en annan modell jag hade hemma men sedan insåg jag sålt iväg den för något år sedan.

## Comment 35
Author: Christos1974

#34: Jag personligen ,tycker att den ser riktigt bra ut. Väldigt fint försök.
Jag tror du  är upp till 99% likhet med filmens.

## Comment 36
Author: Tarmvred

Två veckor efter de andra så är även den sista dekaler på plats. 
Jag fick beställa ett ark med afrikakårsdekaler för att få tag i en. Nu kan jag fortsätta med vädringen.

## Comment 37
Author: Tarmvred

Efter att ha legat sjuk en vecka i den värsta mansförkylningen i mannaminne känner jag mig äntligen så pass stadig på hand att jag kan fortsätta med lite figurmålning. 

Jag tänkte försöka mig på glaze-tekniken d.v.s. att man målar ett antal väldigt tunna färglager på en preshade:ad figur och sedan är det bara att lägga till lite högdagrar. Detta ska vara ett snabbt och enkelt sätt att få till naturlig skuggning. 

Men jag vete fan... På figurerna gröna jackor blev resultatet acceptabelt även om jag inte tyckte att det gick så mycket snabbare. Byxorna däremot såg ut som skit. Den gula färgen kunde inte täcka den svarta skuggningen oavsett hur många lager jag lade på så jag fick ge upp och måla om dem helt. 

Nu bättringsmålar jag utrustning och uniformsdetaljer och snart är det dags att ta tag i det jag fasar mest för med figurmålning, ansikten...

## Comment 38
Author: Christos1974

Jag tycker att de ser hyfsad bra ut.
Ansikts målning är i stort sätt alltid svårt .
Jag tror att just från skala 1/35 och neråt  resultaten är ibland lyckad o ibland mindre lyckad. Tålamod är en stor vapen om man ska nå högt resultat.

## Comment 39
Author: Tarmvred

Så här långt kom jag innan det var dags att avsluta för kvällen. 

Det ska på lite mattlack som skydd samt för att döda lite blänk. 

Nu återstår "bara" att bygga en basplatta samt lite avslutande vädring av stridsvagnen.

## Comment 40
Author: Tarmvred

Ägnat kvällen åt att bygga en bit av Spanien. 
Plattan består än så länge av en av alla dessa ostbrickor som dyker upp i ens hem runt jul, foamboard, någon dioramalera från vallejo samt strössel i form av grov sand och små stenar.

## Comment 41
Author: DIOWORK

#40: Härligt bygge! Ser fint ut, kul att du går all in och inkluderar figurer /Erik

## Comment 42
Author: Tarmvred

Klar!
Sist jag försökte mig på ett av föreningens gruppbygge färdigställdes modellen fyra år efter deadline. Den här gången gick jag i mål fyra månader före.
Inte mycket har hänt med vagn och figurer sedan jag visade upp dem sist mer än att jag dammat ner dem lite och pillat bort maskeringstejp från periskopen.

Basplattan var en snabb affär och blev klar på ett par kvällars arbete. Den är väldigt enkel men den ska ju föreställa öken så det händer inte så mycket på den. 

Nu får den pryda vitrinskåpet tills dess att det är dags att visa upp den live.

## Comment 43
Author: Tarmvred

Jag har tagit ett par steg framåt i figurmålning men det kommer krävas en hel del övning kvar innan jag blir nöjd.
Kommande projekt kommer innefatta fler figurer än tidigare, vilket jag ser fram emot med lika delar förväntan och fasa.

## Comment 44
Author: JaGa

Tjusigt!
En värdig kandidat till att bli en vinnare av byggutmaningen kan jag tänka mig…🤗

Funderar på om du tänkt sätta dit någon antenn bara…🤔

## Comment 45
Author: Tarmvred

#44 Alltid glömmer man något! Två antenner ska på men på något sätt lyckades jag helt förtränga det :P
