# GB 101: Loch Lomond
Author: Roca

GB 101: "Loch Lomond"

I GB 79 anmälde jag ett bygge som jag aldrig kom att påbörja, kallat:

["GB 79: What-if Mistel, Ju 88+Avia CS-199"](http://modellbygge.ifokus.se/discussions/54c0ffd48e0e746b4c0007c0-gb-79-what-if-mistel-ju-88avia-cs-199)

Det handlar om en idé jag fick när jag höll på som bäst att bygga mina flygplan från Tintins seriealbum, se exempel här:  

[GB 29, 37: Arado Ar 196 A-3](http://modellbygge.ifokus.se/discussions/4d7137c5b9cb46224404f535-gb-29-37-arado-ar-196-a-3) (Tintins maskin från "Den mystiska stjärnan")

[GB 79: Airfix 1:72 de Havilland Tiger Moth](http://modellbygge.ifokus.se/discussions/54c0d488ce12c43bdf000bac-gb-79-airfix-172-de-havilland-tiger-moth?4d712449b9cb462141046012-1-fordon) (Dupontarnas kärra från "Den svarta ön")

Och min idé var att bygga ett par flygplan tagna ur min bygghög med Luftwafferelaterade grejor, som skulle kunna anpassas till en fiktiv efterkrigstid med massor av överskottsmateriel på den civila marknaden, där Tintin, Kapten Haddock och flera kända figurer skulle ha startat en affärsverksamhet för att exportera Haddocks favorit-Whisky "Loch Lomond" till USA. 

Detta skulle ske genom att köpa in ett s.k. Mistel-ekipage, en utrangerad Junkers Ju 88-bombare som under kriget användes som flygande bomb, med tillhörande styrflygplan monterat ovanpå bombaren, i form av en Messerschmitt Bf 109 eller motsvarande.

Jag kom ingen vart med själva byggandet, men nu har jag utvecklat idén till att omfatta ett diorama på ca 40 x 40 cm, föreställande en platta på en brittisk flygplats, med tillhörande järnvägslinje, där man håller på att klargöra Misteln, montera vingar, motorer mm och inte minst, fylla på bränsle i vingtankarna och Whisky i flygkroppen (!)

En hel del markfordon som jag både har och (ännu) inte har i bygghögen kan komma ifråga, förutom de båda flygplanen från GB 79:

[Airfix+Märklin H0-00 Tankvagnsbygge](http://modellbygge.ifokus.se/discussions/4d7146d8b9cb46222105bd91-airfixmarklin-h0-00-tankvagnsbygge) (eller bara Airfix-byggsatsen, ej rullande)

[Airfix RAF Recovery Set](http://henk.fox3000.com/Airfix/3305/02.jpg)  

[Airfix RAF Emergency Set](http://henk.fox3000.com/Airfix/3304/02.jpg)  

och säkert flera!   

Jag ska försöka sätta igång ganska snart!

  
_\[Länk: GB #101 -- [del 1](http://modellbygge.ifokus.se/articles/568e90cdce12c4015b000cff-gb-101-fordon-i-skala-172-176) , [del 2](http://modellbygge.ifokus.se/articles/569bc5108e0e74154300026e-gb-101-fordon-i-skala-172-176-del-2)//ElLobo\] _

## Comment 1
Author: Skalski

Häftig story... detta måste följas 😎👍

## Comment 2
Author: Roca

Kul! Vilken fin bild jag har fått också, tack till bidragsgivaren 😉

## Comment 3
Author: Roca

Jag har gjort en första, väldigt primitiv "ritning" på flygfältet. Med den här layouten skulle ramen för dioramat troligen behöva vara en sån där 50 x 70 affich-storlek. Jag tror inte jag har plats för det, utan det får bli ca 40 x 30 istället, det får bli lite trängre helt enkelt och jag överväger att ha en vinge eller båda på trailern, i färd med att lyftas av för att monteras på flygkroppen.

## Comment 4
Author: DIOWORK

Coolt! Kul att följa. /Erik

## Comment 5
Author: flyingdragon

Intressant, följer med spänning. 🙂

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Intressant vilken skalla är det kanske finns någon tintin figur?

## Comment 7
Author: Roca

Oj, länge sen det skedde något här! Jag hade glömt att jag hade en tråd på detta bygge; men nu blir det andra bullar! Bygget ska vara med på en utställning till sommaren, så nu är det bara att sätta fart! Jag har påbörjat sammansättning och målning av Ju 88. Fortsättning följer!

## Comment 8
Author: Roca

Ju 88 under arbete!

## Comment 9
Author: JaGa

Ska bli kul att följa bygget ditt!

Tintin är ju aldrig fel…![Glad](https://modellbygge.ifokus.se/images/empty.gif "Glad")

## Comment 10
Author: Roca

Tack Janne! En liten del av det stora bygget, under arbete. Någon finsnickare blir jag nog aldrig 🤔men det gör inget!

## Comment 11
Author: Roca

Jag målar alltid mina Junkrar i gult :-) , det är sen gammalt!

## Comment 12
Author: Decaius

Stiligt! Gult är fint!

## Comment 13
Author: Roca

Tackar Calle! Jo det blir fint tycker jag med men gäller att balansera att få bra täckning versus undvika rinningar; många tunna lager verkar vara receptet. Har grundat med Tamiya grå och gula är också Tamiya, så går fort att torka i alla fall. Ser mycket fram emot att få på de egentryckta dekalerna! Men jag ska försöka att inte förivra mig, det ska bli så snyggt som möjligt. Roligt projekt det här!

## Comment 14
Author: Roca

Det går framåt, dekalering pågår!

## Comment 15
Author: Micke_MM

Kul att se ett lite annorlunda bygge och planet är riktigt snyggt. Ser fram emot fortsättningen

## Comment 16
Author: Roca

Ja, under några intensiva veckor så har jag byggt klart mitt Loch Lomond-diorama och det befinner sig just nu på utställningen Storytelling 3D i Rydal nära Borås.

EDIT: Får inte till att bifoga bilden, så får prova igen senare!

## Comment 17
Author: Roca

Lite fler bilder på Loch Lomond-diot

## Comment 18
Author: Roca

Mistel

## Comment 19
Author: Roca

Loch Lomonds lokala medarbetare i Kongo

## Comment 20
Author: Roca

Biluthyrning!

## Comment 21
Author: JaGa

Coolt och roligt diorama...😎😃
