# HMS Fly
Author: Sotlund

Har påbörjat mitt bygge av hms fly från amati redan vid påbörjandet av skrovet så märks det att det är en riktig kvalitetsbyggsats,

## Comment 1
Author: Banjoman

Trevligt! Välkommen till forumet, och till dess båt- och fartygsbyggarhörna! 🙂

Ser fram emot ytterligare en intressant byggtråd att följa!

## Comment 2
Author: bommen99

Gediget och "ordningsamt"  bygge (men oj vad mycket snören.. 😃)

Välkommen till forumet och i synnerhet till träbåtsbyggeriet som verkar få ett lyft då ett flertal nya medlemmar tillkommit på sistone.

//håkan

## Comment 3
Author: Sotlund

Tack!! Jag har varit med här innan ,byggt Mary-Anne och bandirma för ett par år sedan men blev sugen på att börja bygga igen

## Comment 4
Author: Sotlund

Börjar med däcket,blev ganska nöjd, lite slipning och lack så blir det nog bra!!

## Comment 5
Author: bommen99

Visst skall du vara nöjd, däcket blev ju bra

//håkan

## Comment 6
Author: Sotlund

Halva däcket klart med ett lager lack

## Comment 7
Author: bommen99

Ser ju fortfarande bra ut, fortsätt så..👍

((håkan

## Comment 8
Author: Sotlund

Undrar om det finns någon ”färgsats” till brittiska örlogsfartyg?har letat runt lite men inte hittat.blandade till den röda blev hyfsat men man vill ju gärna ha den helt rätta röda

## Comment 9
Author: Banjoman

#10 Det gör det! [Admiralty Paints](http://www.jotika-ltd.com/Pages/1024768/PSA_Paint.htm#Paint) från JoTiKa/Caldercraft är speciellt framtagna för att ha precis de rätta nyanserna!

Är även annars toppenfärger för penselmålning, och såväl [betserna](http://www.jotika-ltd.com/Pages/1024768/PSA_Stain.htm#Stain) som [klarlackerna](http://www.jotika-ltd.com/Pages/1024768/PSA_Varnish.htm#Varnish) i samma serie är även de fantastiska. 

Rekommenderas varmt och reservationslöst!  

Finns att köpa från bland annat [Cornwall Model Boats](https://www.cornwallmodelboats.co.uk/acatalog/caldercraft_admiralty_paints.html).

## Comment 10
Author: Sotlund

Aah!!! Tack så hemskt mycket! Ska genast gå in och kika på vad dom har

## Comment 11
Author: Banjoman

#14 Väl bekomme! Tittade just lite närmare själv, och såg att CMB till och med har ett färdigkomponerat [set med färger för just HMS Fly](https://www.cornwallmodelboats.co.uk/acatalog/HMS-Fly-Pegasus-Paint-Set-APS9101W.html#SID=339)!

## Comment 12
Author: Sotlund

Var inne och beställde ett färdigt färgkit till fly/Pegasus .ännu en gång tack för tipset 👌🤓

## Comment 13
Author: MarkusN

Jag har glott många gånger på denna i butikerna - nu får jag glo lite på din byggtråd istället, bra för plånboken! :- )

## Comment 14
Author: Sotlund

Jo,det är ju inte så billigt...men ack så kul att hålla på med,kanske inte slipning av spanten men är ganska viktigt enligt alla experter på området,börjar väl snart få till det rätt bra

## Comment 15
Author: Sotlund

Tillverkning av detaljer på däcket,bara inpassning än så länge

## Comment 16
Author: Christos1974

Kafet livarde och bygge............det ser bra ut !!!!! Man tar nån paus och njuter då och då med en blås !!🙂🙂
