# Leopard 1 tracks
Author: [Borttaget]

Har satt ihop band som passar till Leopard 1, men även några andra fordon som tillhör "Leopardfamiljen". Kanske några andra också? 

Tillverkaren är Takom, men banden härstammar tydligtvis från en annan tillverkare: Orochi.  Skalan är 1:35 

För att bygga ihop banden krävs (per länk) 1 st bandlänk, 1 st styrtand och 2 st ändstycken. Dessa 2 ändstycke är tillverkade i en mjuk plast (vinyl?) medan bandlänk och styrtand är tillverkade i styreneplast.

84 länkar per band ger totalt knappt 700 st delar. Det största jobbet ligger i att klippa bort och snygga till delarna, själva monteringen går relativt lätt.   På bilden syns delarna, den som är svart (markerad med röd ruta) är ändstycket.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Ändstycken på rad. De är inte symmetriska, det finns en in/utsida resp. ovansida/undersida.

## Comment 2
Author: [Borttaget]

\*

## Comment 3
Author: [Borttaget]

\*

## Comment 4
Author: Tarmvred

Pilligt värre!

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#4 Lite, men kommer man bara igång går det ganska fort och smärtfritt :) Resultatet känns bra.

## Comment 6
Author: IKV91

Banden ser riktigt fina ut!

## Comment 7
Author: [Borttaget]

#6 Tack :) Nu gäller det "bara" att få ihop resten också :)

## Comment 8
Author: starhawk

Har ett lager "Frulle-band" men dom är ju lite pillrigga att få ihop, antagligen mycket lättare med dom här. En fördel med frullebanden är ju annars att dom är av metall och därmed tyngre vilket gör att dom naturligt får det rätta hänget, men moderna vagnar har oftast nåt skydd utanför den övre delen av bandet så då syns ju inte hänget. Har inte Bronco också "naturliga" band?

## Comment 9
Author: [Borttaget]

#8 Svårt att svara på vilka som är enklast att sätta ihop. Det kan nog variera från typ till typ, så att säga. Banden till t ex Leopard 1 m fl har inget häng, så i detta fall funkar kanske band i styreneplast bättre?

Bronco tillverkar band som byggs ihop av lösa länkar/delar, men tror inte de har några till Leo 1 vad jag vet. Har inte byggt ihop några band från Bronco, så vet inte så mkt om dem.

## Comment 10
Author: wooderson

Vilket jobb du lagt ner Stefan, men så blir det ju ett snyggt resultat också.

## Comment 11
Author: [Borttaget]

#10 Tack Johan. Det blir som ett terapiarbete :) Men med något trevligt radioprogram i bakgrunden går det hyfsat lätt. Känslan när de var klara är inte dum...DEN tillfredställelsen :)

## Comment 12
Author: Micke_MM

Oj ! Vilket jobb du lagt ner och snyggt blev det

## Comment 13
Author: [Borttaget]

#12 Tack :)

## Comment 14
Author: Decaius

Väldigt fint detaljerade. Lustig sak med ändbitarna i gummi, men det kanske är lättare att sammanfoga dem då? Ska bli kul att se dem på en Leo!

## Comment 15
Author: [Borttaget]

#14 Ändstycken i mjuk plast fungerar bättre än vad man först tror. Min enda farhåga är livslängden - hur håller de ihop med tiden?

## Comment 16
Author: [Borttaget]

Banden ser ut att kunna följa upphängningen bra.

## Comment 17
Author: [Borttaget]

#16 Absolut, rörligheten är bra.

## Comment 18
Author: [Borttaget]

Drivhjulet ser ut att passa fint.

## Comment 19
Author: [Borttaget]

Bygget har tagit fart, men får göra en egen tråd vad det lider. En Bergepanzer 2 från Takom.

## Comment 20
Author: [Borttaget]

\*

## Comment 21
Author: Decaius

Den blir maffig. 👌

## Comment 22
Author: Micke_MM

Det ser ut att bli riktigt bra

## Comment 23
Author: [Borttaget]

#21 Det är något visst med dessa bärgare :)

#22 En fin byggsats. Har skapat en ny tråd för resten av bygget.
