# Modellbygge för personer med funktionsnedsättning
Author: Eda

Att hålla på med modellbygge tror jag skulle kunna fungera bra för många rullstolsburna som har rörlighet i händerna.  
I min blogg har min man just gjort ett inlägg om vad man kan börja med som nybörjare samt länkar till var man kan köpa modeller till plast-, pappers- och trämodeller. Är det någon som har några synpunkter?   

Se: [https://handikapptips.wordpress.com/2019/03/03/modellbyggsatser/](https://handikapptips.wordpress.com/2019/03/03/modellbyggsatser/)

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Bra initiativ 👍 På det stora hela så tycker jag att innehållet är bra. Antalet länkar går att fylla på i oändlighet, givetvis. Någonstans får man börja och kommer det frågor efter hand så finns det svar att få (för den nyblivne byggaren).

## Comment 2
Author: Eda

Tack för svaret!

## Comment 3
Author: pelleb

En bra bok för den som tänker börja med plastbyggstser är : "Plastmodellbygge -steg för steg" av Toni Canfora   ISBN 978-91-7243-057-0

## Comment 4
Author: JaGa

Bra initiativ! Har själv varit ledare inom handikappidrott under flera år och lärt mig se möjligheterna istället för omöjligheterna...😃 Nuförtiden har vi ju inte så många fysiska hobbybutiker, men gott om nätbutiker. Här är några i Sverige : https://www.rebell.com (butik också) http://www.hobbybokhandeln.biz (butik också) https://model-craft.se (butik också) http://www.hobbyhornan.com (butik också) http://www.dinominhobby.se (butik också) http://www.alfahobby.se (butik också) https://www.hobbyland.se Finns säkert fler också... Vi får inte heller glömma alla trevliga lokalföreningar som finns runt om i landet. Se mer om dom här: http://www.ipmssverige.org/hitta-din-lokalforening/

## Comment 5
Author: [Borttaget]

#4 dinominhobby har ingen nätbutik längre, enbart markbutik.

## Comment 6
Author: JaGa

#5 Tråkigt! Fast bra för plånboken min...😉

## Comment 7
Author: [Borttaget]

#6 Haha, det finns nog fler som vill åt dina slantar :)

## Comment 8
Author: JaGa

#7 Aj, aj, aj! Kan det vara så illa...😲 På vårt senaste byggmöte här i Uppsala i söndags, så hade vår gemensamma ”Pre Brexit” Hannantsbeställning kommit! Blev av med lite slantar då och snart närmar sig 08-Open också...😉

## Comment 9
Author: [Borttaget]

#8 Du ser, det tar aldrig slut :)

## Comment 10
Author: JaguarMkVII

#5: Den är igång igen vad det verkar.

## Comment 11
Author: [Borttaget]

#10 Se där...Sani verkar ha tänkt om.

## Comment 12
Author: Janne Nilsson

Som relativt nya modellbyggare så är det viktigt att man köper en bra modell. Dvs en med bra byggbeskrivning och bra passform. Så mitt tips är att man kollar på recensioner av modellen man är intresserad av och håller sig till välrenommerade märken som tex Tamiya.

Ibland anger tillverkarna svårighetsgrad vilket i stort sett aldrig har något med ovanstående att göra utan istället brukar bero på antalet delar i modellen.

Janne Nilsson

## Comment 13
Author: Eda

Tack för alla svar, jag har kompletterat med de flesta nya uppgifterna i min blogg.
