# Hur gör ni när ni målar med airbrush....
Author: theswed

vad har ni för "hållare "   för delarna ni målar   eller hur gör ni   ??

## Comment 1
Author: [Borttaget]

hej på dig! jag har köp boken modellbygge .Det är förlaget forum som har publ boken ,boken tar upp nästan alla sidor av modellbyggen , många tips över 300 sidor plus att den är på svedaliska, villket att man kan ta" tillsig" informationen lite lättare finnes även att låna på biban , bla olika hållare o sprutboxar målnings teknik, boken lär ut basteknik för figurer tanks diorama byggen mm , boken är i mitt tycke mycket bra för mig som nybörjare handlar även om trä byggen +tåg+ båt

Häls kent

## Comment 2
Author: Proosen

Jag kör med lite olika hållare:

Shop sticks och häftmassa.

Krokodilklämmor på skaft.

Diverse större "handtag" och häftmassa/dubbelhäftande tejp.

Speciellt krokodilklämmorna är bra för småsaker. Endera kan man nypa tag direkt med klämma på delen eller också kan man ta lite häftmassa i andra änden och då kan man knipa fast delen runt kanten på kartongen.

Vet att en del använder frigolit för att sticka ned sina pinnar i som hållare när man ska låte grejerna torka. Själv har jag en burk full med kulor och dankar som gör samma jobb.

Niclas

## Comment 3
Author: theswed

tack för era svar då vet jag lite mer   :)
