# GB 111: Heller 1/72 Viggen
Author: Decaius

När jag ändå är i farten med svenska kalla kriget-plan passar jag på att starta detta, som inhandlades på F10 för några veckor sen. Jag är införstådd med att det är en lite åldrad modell som kan behöva lite spackel och extra mycket kärlek. Men det löser sig får vi hoppas!

_\[Länk: [GB #111](http://modellbygge.ifokus.se/articles/575699398e0e7462640004aa-gb-111-saab-viggen)//ElLobo\]_

## Comment 1
Author: Decaius

Dekalerna ser inte helt övertygande ut. Lite ocenterat tryck och så. Nån som har nåt bättre liggande?

## Comment 2
Author: [Borttaget]

F10 ❤️

## Comment 3
Author: Roca

Spännande, ser fram emot detta bygge!

## Comment 4
Author: Anmark

Jag har samma dekalark liggandes, kan kolla om det ser bättre ut än ditt. Så vitt jag vet så måste du plocka ihop dekaler från olika dekalark för att få ihop till en 37a om du går till aftermarket.

## Comment 5
Author: Decaius

#4 Schysst Johan, det får du gärna göra! #2 F10 är grymt! :) #3 Jag med, än så länge! ;)

## Comment 6
Author: Anmark

Mitt ser tyvärr ut som ditt också... och de kronmärkena jag har över är från 48 kit så de passar inte.

## Comment 7
Author: Decaius

Schysst att du kollade i alla fall! Det löser sig! :)

## Comment 8
Author: flyingdragon

Har delar av Flying Colors viggen-ark om det kan vara till någon hjälp, tyvärr är det ej komplett, kronmärken finns dock. Har även siffror till vingen och fena i "lys-orange" om det är intressant, kan dock inte garantera skicket på dem. 🙂

## Comment 9
Author: Decaius

#8 Tack, men jag tror att det löst sig redan! Stort tack iallafall!

## Comment 10
Author: flyingdragon

#9 Inga problem. 🙂

## Comment 11
Author: Decaius

Svettigt att få en hygglig vinkel på vingarna...

## Comment 12
Author: Decaius

Jag lägger inte ner mer jobb än nödvändigt på sittbrunnen eftersom planet ska byggas med stängd huv och för att jag är lite lat.

## Comment 13
Author: wooderson

tycker att det ser ut att bli snyggt, jag hade nog heller inte orkat detaljera inredningen mer än så.

## Comment 14
Author: [Borttaget]

Med huven stängd syns väldigt lite. Flygplanets linjer blir snyggare, enligt min mening, med stängd huv. Grundarbete & målning/vädring värderar jag personligen högre än detaljering. Det ena utesluter dock inte det andra :)

## Comment 15
Author: Orso

Jag håller med. Jag bygger nästan alltid med huv och luckor stängda på mina modeller så att inte linjerna störs. I mina Viggar kör jag numera med en papperscockpit som jag skriver ut.  Enkelt men det duger med dom tjocka huvarna stängda.

## Comment 16
Author: [Borttaget]

#15 Duger sannerligen mer än väl.

## Comment 17
Author: Decaius

#15 Det där var listigt. Ett "Life hack" hade mina barn kallat det.

## Comment 18
Author: DIOWORK

Riktigt roligt att se ditt bygge, speciellt eftersom jag skall bygga samma plan jag med:) Tummen upp!

## Comment 19
Author: Decaius

Små framsteg här med denna hyllvärmare. En fråga: på bilder av planet det man en liten fena längst bak på kroppen. Den verkar inte vara med i byggsatsen/byggbeskrivning. Ska det vara så?

## Comment 20
Author: Decaius

"...ser man en liten fena..."

## Comment 21
Author: Tim Damberg

Min heller viggen jag köpte på f9 hade inte heller en sådan vinge"fena"😄

## Comment 22
Author: [Borttaget]

Har heller aldrig sett en 37a med en sådan fena. Troligen en extra spinnfenan. Den kanske fanns som tillval när den byggdes?

## Comment 23
Author: Anmark

Det är väl så att Jaktviggen har den fenan och de andra (AJ, SH, SK, SF) har den inte?

## Comment 24
Author: Decaius

#23 exakt Johan. Men byggsatsen har alltså inte med den delen. Varken på gjutramen eller i byggbeskrivningen. Däremot syns den på målningsbeskrivningen. Lustigt. Blir till att plocka fram lite evergreen.

## Comment 25
Author: Orso

Det är en antenn som fanns på Jaktviggen. Lite slarvigt av Heller att missa den när dom ändå gjorde extradelar för att kunna släppa den gamla modellen som just en Jaktviggen men det var inte det enda dom missade.  Jaktviggen ska ha fyra kåpor vid roderytorna under vingen istället för tre som dom andra versionerna. Mer plasticcardjobb.

![](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw==)https://i.ytimg.com/vi/aUapbtIzf7I/maxresdefault.jpg  

Vill man använda extratanken så ska den ha fyra fenor på jägaren.

## Comment 26
Author: [Borttaget]

Så fel jag hade .😉 En antenn, till vad?

## Comment 27
Author: Orso

I Stridsbergs bok så står det Antenn för flygradio i "Röntgenbilden" på JA 37.

En VHF antenn står det på ett annat ställe. Det ska bli kul och se om Special Hobbys kommande Viggen har förlängningen för JA-modellen som 1/48 kärran har.

## Comment 28
Author: [Borttaget]

Hur är det med Tarangus Viggenmodeller?

## Comment 29
Author: Decaius

Tack för info Björn. Då vet jag vad jag har att göra!

## Comment 30
Author: [Borttaget]

Ursäkta min trådkapning Calle.🙄

## Comment 31
Author: Anmark

#28 Tarangus viggen levereras med antennen/fenan. Den är lite konstig i formen men inget som inte lite lätt slippande löser 🙂

## Comment 32
Author: Decaius

#30 det är lugnt Janne! :)

## Comment 33
Author: Decaius

Stön.. nästa fråga: hur ska de stora luckorna på det bakre landningsstället positioneras om planet ska byggas med utfällt ställ? Byggbeskrivningen är inte helt tydlig. På bilder verkar luckorna ibland vara stängda och ibland utfällda. Tror aldrig jag bildgooglat så mycket som med denna modell...

## Comment 34
Author: Anmark

Luckorna är stängda på marken. Om jag inte minns helt galet droppar de ner ca 1dm när hydraltrycket släpper.

## Comment 35
Author: Orso

Dt stämmer men jag tror att det bara rör sig om några få cm. Knappt märkbart när man söker på bilder. Man ser ibland luckan hänga precis under vingen.

Jaktviggen ska ha luftbromsarna stängda. Dom var inte i bruk.  "Flapsen" på nosvingen ska vara fällda när landningsstället är ute dessutom. Mycket att komma ihåg när man ska bygga viggen.🙂

## Comment 36
Author: Decaius

Tack för svar! Björn: Luftbromsar stängda och flapsen fällda! Har karvat till den lilla antennfenan men fuskar med kåporna under vingen. Som sagt, tror inte att jag bildgooglat så mycket som med denna modell tidigare. Ett bökigt bygge, men jag gillar de gamla hellersatserna. Härnäst blir det kanske en lansen. Eller en till tunna. :)

## Comment 37
Author: [Borttaget]

Har en byggd JA 37 på hyllan, den har många fel He He. Men å andra sidan är det kanske 20 år sedan den byggdes. Du kommer att får till det mycke bättre Calle.

## Comment 38
Author: Orso

Det står en gammal JA hemma hos mig också. Byggd på 80 talet någon gång.

Jag ska bygga en ny och kommer då fixa upp den gamle till JA-prototypen.

En Lansen skulle jag vilja se byggd.

## Comment 39
Author: HasseGustafsson

#26 Kollade med en kollega som är gammal Viggenmekaniker. Det är Flygradio och Jaktlänk.

## Comment 40
Author: Decaius

Satt precis och lekte lite med mina två yngsta barn och satte ihop några bitar trämekano. Då frågar min treåriga dotter "åh, är det viggen?" Vet inte om det säger mest om henne eller mig.

## Comment 41
Author: [Borttaget]

👍

## Comment 42
Author: Decaius

En liten uppdatering. Grått grått grått!

## Comment 43
Author: Decaius

Andra sidan.

## Comment 44
Author: Tim Damberg

Otroligt snyggt! ❤️😍

## Comment 45
Author: [Borttaget]

Det där ser riktigt snyggt ut.😋

## Comment 46
Author: [Borttaget]

Mr. Grey 👍

## Comment 47
Author: Orso

Det känns som du prickat rätt i färgvalet. Vad använde du?

## Comment 48
Author: wooderson

Ser ut att bli kalas

## Comment 49
Author: Anmark

Ser riktigt fint ut! ![](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAAAAACH5BAEKAAEALAAAAAABAAEAAAICTAEAOw==)🙂

## Comment 50
Author: Decaius

Tack för kommentarerna!

#47 Ovansidan är Model master Ghost grey med några droppar svart. Jag la på i lite skiftande toner för att få en lite flammig/ruffig finish. Sen postshadade jag med en riktigt tunn blandning med ännu mer svart. Undersidan är ghost grey med mycket vitt. Skönt att äntligen fått på färg. Nu är det bara resten kvar.

## Comment 51
Author: Orso

Hur är det man säger? Dom sista 20 % tar 80% av tiden. Hoppas att det inte går så illa.

## Comment 52
Author: Jolly Roger

Ser riktigt bra ut! Personligen tenderar jag lägga mest tid på spackling/slipning och förberedelser inför målning (kanske bara är så det känns eftersom det inte är min favoritsyssla).

## Comment 53
Author: flyingdragon

Utsökt målningsarbete. 🤤  
Mvh Jocke

## Comment 54
Author: Roca

Mycket snyggt!

## Comment 55
Author: Decaius

Tack Peter!

Nu ska jag beklaga mig, eller kanske snarare älta:

Bygget är nu färdigt men jag måste erkänna att jag påskyndade det hela lite på sluttampen för att få in det i vitrinskåpet tillsammans med övriga svenska flygvapenkärror. Detta påskyndande skedde på bekostnad av noggrannhet. Lite småfusk som jag vet att jag kunde ha lagt en timme till på...

Lägg sedan till det dekalbekymmer. Min dekalvätska kom inte överens med dekalerna, vilka fick både gåshud och små sprickor. Vet ej om det berodde på ålder eller på något annat.

Mitt ältande handlar om att jag har svårt att släppa saker som jag vet att jag kan göra bättre och det stör min självbild som modellbyggare.

Slutklagat. Sett till helheten är jag nöjd med bygget och det känns bra att få in den i vitrinskåpet tillsammans med den blygsamma, men växande samlingen svenska efterkrigsplan..

Avslutningsvis vill jag bara säga att ja, detta är en sliten gammal modell med hemsk passform och upphöjda panellinjer osv, men bara den oskicklige smeden klandrar järnet...

## Comment 56
Author: Decaius

..

## Comment 57
Author: Decaius

..

## Comment 58
Author: Decaius

...

## Comment 59
Author: Decaius

...

## Comment 60
Author: Decaius

Tillsammans med övriga flygvapenkärror. Sakta men säkert blir de fler.. Gripen härnäst, tror jag!

## Comment 61
Author: [Borttaget]

Elegant 👍

## Comment 62
Author: [Borttaget]

Otroligt snyggt. Kan hända att Hellers sats är lite till åren med passform och allt som annat, men fint blir det i slutänden ändå. Helheten känns bra, det stämmer liksom.. Full pott ifrån mig.😁

## Comment 63
Author: Decaius

Tack ska ni ha!😃

## Comment 64
Author: [Borttaget]

Så snyggt bygge, otroligt fint målningsarbete. Fin liten samling med svenska kärror!

## Comment 65
Author: wooderson

Tycker att du kan känna dig nöjd. Det är ju en jättefin modell du fått till, massor med nyanser i målningen, ser verkligen bra ut tycker jag

## Comment 66
Author: Anmark

Tycker det ser riktigt bra ut! 🙂

## Comment 67
Author: TobbeA

Tjusigt värre!

## Comment 68
Author: Jolly Roger

Toppenfint!

## Comment 69
Author: Jolly Roger

Toppenfint!

## Comment 70
Author: Decaius

Tack för era vänliga kommentarer!

## Comment 71
Author: DIOWORK

Fantastiskt fin blev den! Den samlingen skall du vara stolt över:) Hatten av och tummen upp! /Erik

## Comment 72
Author: flyingdragon

Kanonfin Viggen! Flygvapentrion gillas skarpt. 👍  
Mvh Jocke

## Comment 73
Author: Rone

Grymt snygg Vigg! Tycker det ser riktigt bra ut, riktigt fin fotopresentation också!

## Comment 74
Author: Decaius

Tack för berömmet! Efter att ha låtit modellen stå och dra en vecka i vitrinskåpet har en känsla av tillfredsställelse infunnit sig. Förutom lite dekalstrul(klantighet) är jag rätt nöjd. Hoppas på att snart få tid att påbörja revells Gripen...
