# Sveriges "lego" ska tillverkas i Boden
Author: ElLobo

**Först hyllades uppfinningen**

Nu förläggs produktionen till Boden

[http://nwt.se/karlstad/2016/11/25/forst-hyllades-uppfinningen?refresh=true](http://nwt.se/karlstad/2016/11/25/forst-hyllades-uppfinningen?refresh=true)  
  
  

**Stor leksakssatsning - Sveriges "lego" ska tillverkas i Boden**

Sveriges svar på lego – EasyMec – ska tillverkas i Boden. "Det kommer att medföra många nya arbetstillfällen och kan bli hur stort som helst", säger Jeff Nilsson, vd och delägare i SwedeMec AB.  

[http://www.nsd.se/nyheter/boden/stor-leksakssatsning-sveriges-lego-ska-tillverkas-i-boden-10322647.aspx](http://www.nsd.se/nyheter/boden/stor-leksakssatsning-sveriges-lego-ska-tillverkas-i-boden-10322647.aspx)

## Comment 1
Author: Orso

Man undrar om det blir någon succe. Lite för stort a ha hemma och det verkar vara så hårda regler för saker på dagis. Man får ju inte ens ha en liggande trästock på gården som barnen går balansgång på. Dom kan ju ramla och göra sig illa!!!!!

Håller svenska Legot att klättra på eller rasar de ihop då?

## Comment 2
Author: ElLobo

**Visionen - få ut EasyMec i hela världen**  

SwedeMec lägger sin leksakstillverkning i Boden på Plastia. Initialt innebär det ett tiotal nya arbetstillfällen. Jeff Nilsson, vd och delägare, säger att visionen är att få ut EasyMec globalt i hela världen.  

[http://www.nsd.se/nyheter/boden/visionen-fa-ut-easymec-i-hela-varlden-10343597.aspx](http://www.nsd.se/nyheter/boden/visionen-fa-ut-easymec-i-hela-varlden-10343597.aspx)
