# T-62A (Tamiya 1:35)
Author: Tarantula

Måste säga att det är en härlig känsla att ställa in en färdig modell i hyllan.  
Denna gången blev det en T62A från Tamiya. Snabbyggd modell, få delar och många stora delar så det stod inte på förrän det var dags för målning.  
Eftersom denna variant av T62 aldrig såg massproduktion, och endast existerade i några få exemplar som säkerligen hårdtestades när det begav sig, tänkte jag att man kunde passa på att leka lite med diverse produkter från Valejo gällande vädringen. Skita ner den lite och få det att se ut som den haft en hård dag. Får erkänna att jag bangade lite grand då det inte blev så skitig som jag först tänkt mig, men jag är ändå rätt nöjd med resultatet.  

Bild 1/5:

## Comment 1
Author: Tarantula

Bild 2/5:

## Comment 2
Author: Tarantula

Bild 3/5:

## Comment 3
Author: Tarantula

Bild 4/5:

## Comment 4
Author: Tarantula

Bild 5/5:  
  
Samlingen hitills; T62A, M60A1 och Pz. II ausf. F.

## Comment 5
Author: wooderson

Riktigt snygg!!!

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Håller med [wooderson](http://modellbygge.ifokus.se/users/54f714a08e0e747492001853-wooderson "Visa personlig sida för wooderson") riktigt snyggt!

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Fint jobbat, ska ta och bygga mig en T62:a framöver i 1/35 för du gav mig mycket inspiration med din vagn och jag har länge funderat på att bygga nåt i 1/35 som för mig är en STOR skala!

## Comment 8
Author: flyingdragon

Kanonfin vagn. 👍

## Comment 9
Author: DIOWORK

Cool vagn, snyggt! Stora tankar och litet torn verkar vara det som gäller!

## Comment 10
Author: ElLobo

#4: Jättesnygga vagnar du gör. Vi vill se mer av alla dem (både här och på OVP :D).

## Comment 11
Author: Tarantula

Tack så mycket! Det kommer komma upp bilder så fort jag får möjligheter. Har tänkt jag skulle försöka skrämma igång min systemkamera igen.

## Comment 12
Author: [Borttaget]

Grymt jobbat, snygga grejer Det här. :) Häftigt att dom ser lite leriga ut också.

## Comment 13
Author: Bamseplaster

Fin rysk vagn. Du har lyckats otroligt bra med nedsmutningen. På bilden av bakdelen är det fuktig lera längst ner och torkad ljusare lera högre upp. Toppenjobb !!!
