# Sturmgeschütz III Ausf G
Author: [Borttaget]

En ny vagn Väldigt bra byggsats! Det följer en figur med som tittar upp ur kommando luckan. Tänkte måla den som på box art ryssland 1943

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Början die cast hull och driv hjulen!

## Comment 2
Author: [Borttaget]

StuG är en vagn som är svår att motstå 👍

## Comment 3
Author: wooderson

Instämmer med ovanstående stug är cool

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Ja har byggt klart den nu ska sätta på sköldarna efter jag målat.

Den är verkligen cool vagn

## Comment 5
Author: [Borttaget]

.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

.

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Grund målat med rödbrun plus en motorcykel som får vara med i dioramat.

## Comment 8
Author: [Borttaget]

.

## Comment 9
Author: [Borttaget]

Figurerna

## Comment 10
Author: wooderson

snyggt

## Comment 11
Author: [Borttaget]

tack!

## Comment 12
Author: IKV91

Stug är en favorit! Finns massor med varianter! Ser fram emot fortsättningen!

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Jag vet inte hur man ska airbrusha cammoflaget. Ska man köra med lägre tryck?

## Comment 14
Author: wooderson

Jag brukar sänka trycket till 1bar när det är dags för camo, det går lite lättare att jobba nära då

## Comment 15
Author: [Borttaget]

[#14](http://modellbygge.ifokus.se/discussions/57273ef38e0e74125e0033e2-sturmgeschtz-iii-ausf-g?discussions-1#14 "Direkt länk till kommentar") Tack ska pröva!

## Comment 16
Author: [Borttaget]

Det gick bra med 1bar

## Comment 17
Author: [Borttaget]

.

## Comment 18
Author: [Borttaget]

.

## Comment 19
Author: [Borttaget]

.

## Comment 20
Author: [Borttaget]

Gillas!

## Comment 21
Author: IKV91

Fin stug! Gillar dina idé med saknade/olika sidoplåtar

## Comment 22
Author: wooderson

Snyggt, blev ju bra camo

## Comment 23
Author: [Borttaget]

Det här med tålamod har jag inte allt ska på så fort som möjligt och utan att färgen torkat😡. Så resultatet blir inte så bra. Vart har mitt tålamod tagit vägen grejen är ju att man ska ta sig tid och göra dioramat så fint som möjligt och ta sig tid till dem små detaljerna. Detta vart inte bra 😡

## Comment 24
Author: [Borttaget]

.

## Comment 25
Author: [Borttaget]

.

## Comment 26
Author: wooderson

Hej Jarl,

vad var det som du inte tyckte blev bra? när jag tittar på ditt lilla Dio tycker jag att du har fått till en mycket trevlig liten scen, om man nu kan säga det om krigsmateriel. gillar hur du har fått till det höga torkade gräset, och jag tycker att du fått till det här med stowage bak på stugen snyggt också, plus detalj som jag själv antaligen skulle glömma är att du har lagt till rep som håller det nere.

Har själv insett att man själv är sin värsta kritiker och att man gärna jämför sig med det man ser på nätet och har sin nöjdhetsfaktor utifrån det. vilket kanske inte alltid är så bra, bättre att man ser det som en avkopplande hobby, och att man lär sig något för varje bygge, och har roligt.

## Comment 27
Author: flyingdragon

Tycker bygget inklusive diot blev väldigt bra.

## Comment 28
Author: [Borttaget]

#26 ja det är sant mman är nog  sin störta kritiker. Jag använde en ny fotoram och ingen playwood så basen sjunkte in. Och jag klippte graset rakt av så det ser ut tillgjort ut. Kan nog göra om

## Comment 29
Author: Rone

Tycker du ska vara nöjd, det ser bra ut! Det på basplattan som du inte är nöjd med kan du  ju ännu utan några större problem att fixa till i efterhand.

## Comment 30
Author: [Borttaget]

Som tidigare sagt - man är i regel rätt kritisk till sina egna bygge. Men du har avslutet ett projekt och dragit nya lärdomar - det är positivt! Man lär sig något nytt vid varje bygge, tycker jag.

## Comment 31
Author: [Borttaget]

Det som irriterar en mäst att man saknar tålamod och speed bygger Mmen det är inte så lätt att hitta ibland Men jag får vara nöjd att det huvudtaget vart något" jungs holt fast"

## Comment 32
Author: [Borttaget]

#31 Tålamod är en viktig ingrediens vid modellbygge, men tids nog så kommer det också ska du se 👍

## Comment 33
Author: DIOWORK

Håller med de som skrivit tidigare. Var nöjd med ditt fina bygge. Tålamodet återvänder så småningom!
