# Pz.Bef.Wg.III Ausf.J 1:35 Dragon -- del 2
Author: ElLobo

![](http://modellbygge.ifokus.se/u2/02e731b7c00eb8320eb31d5cb9c3597d/660/image.jpg)  

wooderson fortsätter med sitt pansarbygge.

_Länk till tidigare del_:

*   [del 1](http://modellbygge.ifokus.se/discussions/572a43118e0e7409d7000b55-pzbefwgiii-ausfj-135-dragon)

## Comment 1
Author: Janne Nilsson

Snyggt jobbat! Janne Nilsson

## Comment 2
Author: robban64

Oerhört snyggt målat och vädrat. Snyggt jobbat!

## Comment 3
Author: wooderson

Tack killar för de uppmuntrande kommentarerna, de värmer.

## Comment 4
Author: MarkusN

Kan bara hålla med de andra, fantastiskt fint och realistiskt gjort!  
Bilderna (i del 1) visar ju hur det växer fram, men för mig som är novis på pansar så hade det varit väldigt spännande att få läsa några rader om "så här gjorde jag" av dig, om du har tid och ork! 

 Jag vet det finns mängder av guider på nätet, men det blir liksom inte samma, som här på "hemmaforumet". 🙂

## Comment 5
Author: wooderson

#4 Tack för de orden Markus, de värmer, jo visst hade jag kunnat skriva några rader om hur jag gjort, räknar mig dock själv som novis, och håller på och provarsaker som jag sett på nätet och fått tips om här, så det känns lite förmätet att skriva en instruktion, antagligen därför, plus att jag brukar fota med telefonen, så de är så drygt att skriva längre stycken, men jag skall tänka på de till nästa bygge.

för att summera det här bygget, 1 bygg modellen, 2 grundfärg, 3 bottenfärg dunkelgel från revell, camo lite hipp som happ med airbrush, 4 dekaler på, 5 en lite grövre polesvam doppades i valejo panzergray och sen duttade jag lite på vagnen med lagom mycket färg i svampen så att det blev ett oregelbundet mönster, hade också en svamp med finare mönster tog sedan velejo steel, dopade samma svamp om än något sparsammare och försökte dutta på ungefär samma ställen som sist, för att få en lager känsla i det hela. 6 ak interactive Filter for 3 tone camo, över hela vagnen. 7 wash från ak, egetligen avsedd för DAK främst på saker som sticker upp, eller fördjupninar.8 dark streaking grime från Ak i ränder över sidorna, en pensel med mineralspirit som sen tvättade bort det mesta alt fick det att blekna för att få en sorts rinnig effekt 9 sprayade sidor och hjul med olik nyanser av brun och sand för att skapa damm och lera. tog sedan en ganska mjuk pensel och dopade i färg och blåste på den med ABn för att få stänk effekt, här får man vara varsam, för jag råkade få er skvätt än jag egentligen hade tänkt mig. 10 blandade pigment, pigmentbinder, lite vatten och färg i en skål, tillsatte lite statiskt gräs och försökte kladda på som jag tror att det borde ackumuleras på larvbanden.

all de olika teknikerna finns på youtube, det är lättare att se hur man kan göra då,

## Comment 6
Author: [Borttaget]

[#5](http://modellbygge.ifokus.se/articles/572faaae8e0e7478a900084b-pzbefwgiii-ausfj-135-dragon-del-2?discussions-1#5 "Direkt länk till kommentar") Å vad bra du sa hur du gjorde trodde inte du använde Svamp till chipping!

Ska pröva din metod eftersom på  min stug hårsprej fungerade inte!

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Vart köper du Pigment förresten?

## Comment 8
Author: wooderson

#7 via nätet, mamoco.se super-hobby.se och i den lokala affären i Uppsala tror jag att de är ifrån

## Comment 9
Author: MarkusN

#5 Tack så mycket, det var en mycket effektiv och tydlig beskrivning och det är värdefull läsning. Jag har tänkt på just om det går att använda grov svamp istället för chipping medium och hårspray och allt vad det kladdas med,  Nu när jag ser ditt resultat så är jag rätt övertygad om att det är den tekniken jag ska försöka mig på att lära mig - jag har en ubåt i GB 102 som knappast kan få se fabriksny ut :-)

## Comment 10
Author: wooderson

typ alla teknikerna finns på Hamilkar barkas youtubekanal om man vill se dem omsatta i praktiken. Vad gäller chippingen är ju svampen ett mycket bra hjälpmedel, fick det tipset av joppo. Men tking hade delat en länk om chipping, och vädring som var spännande, det blir nog ett prov på det framöver, att både måla en basfärgen och lägga till rostfärg och pigment på vissa ställen, chippingmedium på det och sen fordonets tänkta färg, lyckas man sen blöta bort lagom mycket färg, borde det kunna se ut som om rosten liksom krupit sig in under lacken. Men som sagt det blir ett framtida projekt

## Comment 11
Author: Joppo

Jag tycker du fått till en riktig Kurskvagn Johan 👍 Det är typ såhär jag tänker mig att en överlevande vagn skulle ha sett ut efter några dagars tuff strid.   
  
Keep up the good work!

## Comment 12
Author: Roca

Vilket snyggt bygge wooderson och bra jobbat med vädringen! Jag är lite nyfiken på märkningen "RNZ" och vilken enhet det handlar om?

## Comment 13
Author: wooderson

#12enl instruktionen är det Rgt, Nachr, saporoshje bridgehead 1943, om det säger dig något, själv tyckte jag det var coolaste dekal alternativet😊 Kvällen har ägnats åt att tillverka en liten platta till den, ska lägga upp någon mer bild imorgon när vattnet stelnat, (valejo stillwater med brun färg i)

## Comment 14
Author: wooderson

När jag ändå kladdade gjorde jag en till, men den får också torka lite mer innan det blir fotodags på allvar, men här är en sneakpeak

## Comment 15
Author: Decaius

#12 Regiments-nachrichten-zug =förbindelseenhet?

## Comment 16
Author: Roca

#13 Tack! Ja det var en cool märkning!   
#15 Absolut, det måste det betyda, tack!

## Comment 17
Author: wooderson

Lite bilder

## Comment 18
Author: wooderson

V

## Comment 19
Author: wooderson

V

## Comment 20
Author: wooderson

V

## Comment 21
Author: wooderson

Sista,

## Comment 22
Author: Rone

Riktigt häftigt målnings/vädringsarbete du gjort med den här vagnen! När man sitter och kollar referensbilder ifrån när det begav sig slås man ju ofta av hur skitigt och slitet allt material blev, och det redan efter kort tid i tjänst! Du har om man vill eftersträva någon form av realism i det avseendet kommit en bra bit på väg! Själv tycker jag det känns lite motigt att skita ned en fint målad modell, det kräver ett visst mått av mod. Men jag gillar det verkligen och ska helt klart prova själv någon gång! 

Snyggt!👍

## Comment 23
Author: mike gbg

ser bare bra ut
