# Zombies
Author: mangemani4

snubblade över några intressanta klipp på youtube som visade army painters zombiecide paint set och ska jag vara ärlig, så såg det fruktansvärt kul ut att måla dem, så jag tänkte, why not, jag ger dem ett försök. men tji fick jag, har fruktansvärda problem att hitta dessa zombie figurer, tycker ju att det åtminstone borde finnas 1 som tillverkar zombies och några människor beväpnade med gevär och liknande.

har ni någon erfarenhet utav dessa figurer? vart man får tag i dem, vilka som tillverkar dem osv.

## Comment 1
Author: Janne Nilsson

Jag har själv letat efter dom utan resultat. Man kan se enstaka dyka upp på ebay med relativt höga priser. Ytterligare en beröringspunkt? ;)

Wargames Factory har några andra set i injektionsgjuten plast.

Kanske du kan hitta något i Cool Minis shop?  
http://www.coolminiornot.com/  

Janne Nilsson

## Comment 2
Author: mangemani4

det behövde inte vara just zombiecide figurerna, tänkte mest zombies och överlevande och kämpandes människor, rent allmänt:) och wargames factory hade några intressanta kits såg jag. vet du vilken storlek det är på dem?(står ej på sidan jag kikar på)

## Comment 3
Author: Janne Nilsson

Det skall vara 28mm. Men det finns ju variationer inom den skalan också. Hur de ligger till vet jag inte med de verkar i alla fall inte lida av dvärgsjukan eller Weapon Gigantus som tex Games Workshop?

Janne Nilsson

## Comment 4
Author: mangemani4

låter väldigt bra, 28mm gillas:) 250 spänn för ett kit med 34 figurer, nu klias det i fingrarna igen:P.

vet du om några mer tillverkare:)?

## Comment 5
Author: Andersius73

Här fnns det lite länkar till olika zombieleverantörer http://fgminis.blogspot.se/2006/10/modern-day-zombies.html

## Comment 6
Author: mangemani4

baah, detta är typiskt min otur, den enda sidan som tilltalade mig där var givetvis under konstruktion och man kunde inte ens kika på figurerna:P

## Comment 7
Author: Janne Nilsson

Sökte på "Studio Miniatures Z-Clipz" på ebay och fick en del roliga träffar.

Janne Nilsson

## Comment 8
Author: mangemani4

hittade en sida som säljer dessa zombiecide gubbar nu, tydligen det mesta som finns tom, dock aldrig handlat därifrån, så vet inte om jag kan lita på sidan.http://www.serieborsen.se/spel/zombicide.html

## Comment 9
Author: mangemani4

var ned till orion/alfahobby idag och frågade runt om zombies, de hade hela uppsättningen utav zombiecide. dock, vid en närmare titt, så såg inte figurerna så värst imponerande ut, jag menar, zombies med vapen, kom igen nu, kanske någon faller för konceptet, men inte jag, vill ha lite mer original zombies så att säga. dock så såg vissa lovande ut om man vill göra något scenario efter ett visst tema, tex så fanns det zombies i tomtedräkt och liknande, samt zombies i fängelseuniformer, kan komma till nytta om man ska förflytta slagfältet till ett fängelse eller köpcenter.
