# Tyska brandkårer, 1933-1945 -- del 2
Author: ElLobo

![](http://ifokus-assets.se/6fc29a297eab6b79a811a0c8b3057c75/shrink/398x600/uploads/2d7/2d7c9506cca1fa89ce2d3f5326454e0a/2-mercor-web.jpg)  

  

Roca bygger vidare på sitt projekt med tyska brandkårer.

Länk till tidigare byggtråd: [del 1](http://modellbygge.ifokus.se/articles/51879bd08e0e745e14001a87-tyska-brandkarer-1933-1945)

## Comment 1
Author: Roca

Ja, dags för lite mera pyssel med små lastbilar! Den här gången handlar det om en Wiking 1/87 Opel Blitz 3-Tonner, som i och för sig inte ska bli brandbil utan postbil, men den får hänga med här i alla fall. Dekaler med emblem och reggnummer för Deutsche Reichspost har jag skaffat från TL Decals.

## Comment 2
Author: Roca

Postlastbilen börjar bli färdig. Jag har lagt till registreringsskyltar, "Deutsche Reichspost"-märkning, backspeglar och körriktningsvisare, samt målat fram-och baklysen och klarlackat karossen samt vädrat kanvastoppen. När man tar såna här närbilder så ser man ju tyvärr alla skavanker, så jag ska ta och justera några små detaljer med målningen.

## Comment 3
Author: Decaius

Den ser fin ut tycker jag!

## Comment 4
Author: Roca

Tack Calle!

## Comment 5
Author: Roca

Då var den klar, nu ska jag jobba vidare med nästa lastbil för SHD, civilförsvaret.

## Comment 6
Author: Roca

Jag seglar iväg lite från ämnet igen, men det känns onödigt med en tråd till för dessa. Efter att ha nappat på ett erbjudande från Editions Atlas om att få köpa en Volvo B11 brandbil till bra pris, så råkade jag fortsätta abonnera några rundor och nu har jag tre färdigmodeller av brandbilar (diecast) i skala 1:72. Fina!

Här Volvon:

## Comment 7
Author: Roca

Hanomag L28

## Comment 8
Author: [Borttaget]

#5 Snyggt byggt!! Men vart tog den tredje brandbilen vägen? Jag kan bara se två. :)

## Comment 9
Author: Roca

Tack! Oj, missade visst den tredje, ska lägga upp en bild på den också. Det är en Opel Blitz stegbil.

## Comment 10
Author: IKV91

Snygga bygge!

## Comment 11
Author: Roca

Tack!  
En liten "trehjuling" från Praline i skala 1:87 har anslutit sig till min SHD/Luftschutz-avdelning. Ommålad och WL-reggad!

## Comment 12
Author: Roca

Och skumsläcklastbilen, en Henschel 33 från Roco blev också klar ikväll. Det enda som återstod var vindrutan, som fixades till av tunn klarplast.

## Comment 13
Author: Roca

Och en bild till!

## Comment 14
Author: Roca

Lite nya idéer här; i en av mina brandkårsböcker har jag hittat ett par sidor med bilder på polska brandbilar, mest Polski-Fiat och Mercor, som fortsatte användas under tyska ockupationen men då reducerade till "utländsk hjälptrupp", med registreringsskyltar som började på "Ost" ja inte som i ost att äta då, utan som i Öster 🙂

En bild på nätet hittade jag också på en Polski Fiat 621 som brandbil, kan ju ha varit i denna typ av tjänst under kriget då den är av årsmodell 1936. Se:

[Myn Transport Blog](http://myntransportblog.com/2015/02/21/fiat-trucks-ambulances-hearses-and-firebrigade-equipment-turino-italy/) en bit ned på sidan.

Då skulle man kunna fixa en sådan med hjälp av en:

[First to Fight 1/72 Fiat 621](http://henk.fox3000.com/firsttofight.htm)

## Comment 15
Author: Roca

Och under arbete är en [ZiS-5 från Feuerwehr Smolensk](http://modellbygge.ifokus.se/discussions/5614f6fa8e0e742c4100130f-gb-91-zis-5-feuerwehr-smolensk)

## Comment 16
Author: Roca

Och färdigställd blev ju också:

[Tankspritze Ts 2,5](http://modellbygge.ifokus.se/articles/5526f734ce12c4649c0034d9-gb-91-henschel-ts-25-kfz-343) för mitt [Fliegerhorstfeuerwehr](http://modellbygge.ifokus.se/articles/517105eace12c403a5000f6a-luftwaffe-fliegerhorstfeuerwehr) !

## Comment 17
Author: ElLobo

Snygg!

## Comment 18
Author: Roca

Tack!
