# Revell JAS 39 C Gripen 1/72
Author: Jolly Roger

Nu verkar det inte vara så långt kvar tills Revell's helt nya Gripen C släpps. Skulle egentligen kommit för ett år sedan men nu verkar den vara på g igen. Release-datum har dock skjutits upp från oktober till november så man får väl hålla tummarna för att historien inte upprepar sig. Hoppas även att den är av samma goda kvalité som Revell's nyare modeller.

## Comment 1
Author: felle-j

Den ser jag framemot! 😃

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Denna ska byggas! Har italeris i 1:48 som hag liggandes hemma.

## Comment 3
Author: [Borttaget]

http://www.ipmsdeutschland.de/Flugzeuge/Wiegmann/Rev\_SAAB\_JAS\_39C\_Czech\_Tiger\_72/Rev\_JAS-39C\_Gripen.html  

Modell byggd av ett "Testshot".

## Comment 4
Author: [Borttaget]

#3 Fint bygge! Men visst ser det ut som att man kan ''svänga'' med nosstället om ni fattar vad jag menar, det kan iaf. inte med Italeris som jag håller på att pula med.

## Comment 5
Author: Orso

Nu finns byggbeskrivningen online http://www.revell.de/fileadmin/import/images/bau/04999\_%23BAU\_SAAB\_JAS\_39C\_GRIPEN.PDF  

Noshjulet är inte svängbart.

## Comment 6
Author: [Borttaget]

Var inne vid min närmast modellaffär igår och där låg en hel hög med Revells nya JAS..

Köpte dock ingen denna gången.

## Comment 7
Author: felle-j

Vad kostar den nya Gripen?

## Comment 8
Author: [Borttaget]

Har för mig att den kostade 179kr.

## Comment 9
Author: felle-j

Det låter som ett ganska bra pris.

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Ja, men jag kan har fel.

Tittade på många modeller och priser så jag kan har rört ihop att.🤪

## Comment 11
Author: [Borttaget]

En recension på Aeroscale:

http://www.aeroscale.co.uk/modules.php?op=modload&name=Reviews&file=index&req=showcontent&id=10915  

På Ängelholms Flygmuseum är priset 159,- SEK.

## Comment 12
Author: [Borttaget]

159:- Känns ändå ganska billigt för en helt ny modell ur nya formar.

## Comment 13
Author: robban64

Verkar vara en trevlig modell. Är det någon som påbörjat denna? Diskret märkning,helt i min smak :-)

## Comment 14
Author: JaGa

Såg att den kostade 269:- på "Nallens leksaker" i Uppsala....😮

## Comment 15
Author: WildeSau

229:- på Toys & Babe's i Kalmar. 😕  
Tur jag inte behöver någon 😃

## Comment 16
Author: [Borttaget]

Hur läser du??? 179 har jag för mig att jag skrev. Har dom höjt priset?

## Comment 17
Author: JaGa

Verkar som "leksaksaffärer" ofta har väldigt höga priser på plastmodeller. Ja, ibland rent oförskämt höga. Tyckte att jag såg bland våra svenska "plastnasare" så säljs Revells nya Gripen för mellan 179:- till 239:- Rätt stor skilnad det också i pris. Själv jagar jag inte lägsta pris utan hellre hög kvalite på handlaren... ;-)

## Comment 18
Author: [Borttaget]

Enligt Revells hemsida så anger de priset till 16,99 Euro. Nu råder det fri prissättning, så det är bara ett "riktmärke".
