# Fantasy modeller?
Author: Lexie82

Min pojkvän bygger plastmodeller, Gundam tror jag att det hette.  

Jag vill gärna dela hans intresse, men robotgrejer och fordon och sånt är ingenting för mig. Så jag tänkte fråga här om det finns nånstans där man kan få tag på mer fantasy-inspirerade modeller? Typ drakar, alver, såna saker?

## Comment 1
Author: denstore

Kolla Games Workshops sida. Det finns mängder av figurer från t.ex. Lord of the Rings. Sen finns det en nästan oändlig massa tillverkare av andra figurer. Det är bara smak och plånbok som sätter gränsen. Kolla t.ex. Igenom denna: http://www.elgrecominiatures.co.uk

## Comment 2
Author: Lexie82

Fast den där sidan verkade mer vara figurer, som man målar. Jag är ute efter plastmodeller som man bygger.. =/

## Comment 3
Author: denstore

Det beror väl på vad man menar med bygger. De flesta figurer får man bygga ihop. Sen finns det såklart en mängd vinylfigurer, bland annat drakar och liknande.

## Comment 4
Author: Tradingfin83

[#0](http://modellbygge.ifokus.se/discussions/54ab1e7cce12c432ff000214-fantasy-modeller?discussions-1#0 "Direkt länk till kommentar") av: [Lexie82](http://modellbygge.ifokus.se/users/5304adab8e0e744b61001045-lexie82 "Visa personlig sida för Lexie82")  

Du är intresserad av ungefär samma genre som jag, så hojta till om du finner några fantasyinspirerade byggmodeller.  Dock har jag sökt en hel del,  om du söker fantasymodeller som har i jämförelse lika många delar som din pojkväns modeller, så är nog utbudet ganska tunt. Du måste utvidga dit område lite!  

Men om du envist endast kan tänka dig att bygga fantasy så rekommenderar jag att du testar papercraft. Till exempel under denna [länk](http://www.papercraftmuseum.com/museum/?cate=Animal-Dragon) hittar du ritningar på drakar.

## Comment 5
Author: felle-j

Vet inte om det finns så många modeller av fantasygrejer. Jag har då knappt sett några. Figurer finns det nog många av men kanske inte modeller. Det man kan göra är att scratchbygga. Man bygger upp modellen helt själv alltså från plastark och andra smågrejer. Lite svårare men man lär sig. Man kan även bygga dioramor. Här är ett [exempel](http://modellbygge.ifokus.se/articles/52815fb5ce12c41c5f000483-metro-2033-del-3). Visserligen är det lite krigiskt men det är hämtat från science fiction-romanen Metro 2033. Ett till [exempel](http://modellbygge.ifokus.se/discussions/546770798e0e74539800249c-postapokalyps-metro-2033-stalkerns-sista-andetag). Man hade mycket väl kunnat göra ett diorama förteställande något från en fantasybok istället.

## Comment 6
Author: Magnuzk

Titta på den här sidan, här finns kanske något som kan vara av intresse: http://www.historexagents.com/shop/hxshop.php Jag tänkte på speciellt några figurer, men tyvärr har jag inte tid just nu att leta efter dessa, så jag återkommer med länk till dem. Det kan hända att det var i en annan web shop som jag såg dem, måste leta efter den länken, återkommer med den också.

## Comment 7
Author: Magnuzk

Hittade, men det verkar som om flera av figurerna är i en del bara: http://aurora-model.jp/e-fantasy.html

## Comment 8
Author: Banjoman

Kanske mer sci-fi än fantasy, men en "[veckans bild](http://modellbygge.ifokus.se/articles/534b13b7ce12c428cf000be6-veckans-bild-416-steam-car "veckans bild")" häromåret var en [steam punk-bil](http://industriamechanika.com/shop/home/12-manchu-steam-car.html "steam punk-bil") från [Industria Mechanika](http://industriamechanika.com/shop/ "Industria Mechanika") ...

## Comment 9
Author: Magnuzk

Ett exempel från Historexagents: http://www.historexagents.com/shop/hxproductdetail.php?ProductCode=FA54-501
