# 1/6 figur
Author: [Borttaget]

Hej har införskaffat mig en 1/6 figur. Från andra världskriget. Tanken är att jag ska måla den och ställa den på en ram.

## Comment 1
Author: [Borttaget]

Mg 42 är av plast men detaljrik

## Comment 2
Author: [Borttaget]

Kläderna är lite svåra att klä på och vissa detaljer har gått sönder!

## Comment 3
Author: [Borttaget]

#2 Är kläderna av tyg?

## Comment 4
Author: [Borttaget]

Så här ska han stå när allt är klart. Vet inte om bilden blir rätt nu?

## Comment 5
Author: [Borttaget]

\# 3 jo dem är av tyg lite som en Barbie docka😃

## Comment 6
Author: Filbrännan96

Jag har nån liknande docka som föreställer en amerikansk pilot. Snygg och detaljerande. 🙂

## Comment 7
Author: Janne Nilsson

Det svåra är att få rätt tyngd på kläderna och att remmar sitter åt. Jag hade själv funderingar förut på att ta mig an en dylik figur. Hade då tänkte mig att dränka kläderna i en blandning av vatten och vitlim för att få dem att ligga bättre och mer vecka. Men då mister man givetvis rörligheten.

Men jag har sett flera som har lyckats riktigt bra och tagit vara på fördelen med den större skalan.

Janne Nilsson

## Comment 8
Author: [Borttaget]

#7 Gick det bra med vitlim? hade tänkt likadant. Du får gärna vissa mig några som har lyckats. Jag undrar hur man ska måla den?

## Comment 9
Author: Janne Nilsson

Det kanske inte framgick med det är bara en teori jag har. Har inte gjort det själv. Det finns en del som jag har sett på nätet som är riktigt bra men kan inte hitta länkarna nu. Tycker mig ha sett att det finns bla huvuden i resin att köpa på Ebay.

Janne Nilsson
