# Harder & Steenbeck airbrush - Något att ha?
Author: Belgarion69

Hej modellvänner.

Är lite sugen på en ny airbrush och såg på ett forum att Harder & Steenbeck skulle vara bra och lätta att rengöra. Funderar på en evolution med 0.20 och 0.40 nål. Är det någon här som har erfarenhet att denna?

## Comment 1
Author: denstore

Det är ju en av marknadens mest populära airbrushar, så det borde ju betyda att den faller många i smaken. Bäst är nog om du kan känna på en Evolution innan du köper, så att du tycker den känns rätt.

## Comment 2
Author: nitton69an

Jag fick en sån i julklapp och den är jag nöjd med (jämför då med ab enligt JULA) Lätt att rengöra och hantera

## Comment 3
Author: [Borttaget]

Japp! Jag kör Evo sedan 11 år tillbaks. Mycket nöjd och det enda jag behövt göra är att byta o-ringar och packningar. För nått år sedan köpte jag även en Infinty. Det enda tipset jag kan ge är att välja en spruta där du kan få tag på reservdelar. Jag själv bor nära en återförsäljare som alltid har delar hemma. //Marcus

## Comment 4
Author: Belgarion69

Kanon, tack för råden och tipsen. Har nu en JULA som jag fick för något år sedan och jag tror kvalitén på en sådan här är minst 10 gånger bättre....😃

## Comment 5
Author: denstore

Jag har haft både Evon och Infinityn. Båda är helt OK airbrushar, men jag sällar mig inte till den helt optimistiska hyllningskören. Inte för att det är fel på dem, men de är inte heller särskilt mycket bättre än något annat. Det jag främst ogillade var avtrycket, som jag tycker känns sladdrigt och och oprecist. Men det är ju som alltid, en smakfråga. Dock så upplevde jag själv, och hade en del kunder som sade samma sak, och det var att delar slits fort jämfört med många av de japanska märkena. Men det kompenseras kanske av de billiga reservdelarna.

## Comment 6
Author: Banjoman

Jag skaffade AB för första gången i fjol våras, och valde då en H&S Infinity 2-in1, som jag varit mycket nöjd med. Jag kan tyvärr inte jämföra den med något annat, eftersom den är inte bara min första men också min (hittills i alla fall) enda AB. Icke desto mindre har jag så här långt fått uppfattningen att eventuella begränsande faktorer ligger hos användaren (dvs. mig själv) och inte hos verktyget. Jag är också beredd att skriva under på att den är lätt att göra ren: enkel att plocka isär utan redskap, lätt att sedan rengöra, och lika enkel att sätta samman igen. En fullständig rengöring efter avslutad målning (med akrylfärger, nota bene) brukar ta mig drygt fem minuter från början till slut. Jag gillar också det faktum att de flesta H&S-delar är utbytbara/passar olika modeller emellan. T.ex. köpte jag till 0,6-nålen med passande munstycke och noskåpa från Evolution-serien till min Infinity, eftersom jag på Eilean Mòr-projektet mest målat ganska stora ytor. Se'n håller jag med denstore om att det alltid är en bra idé att försöka få se och känna på vad som ändå är en hyfsat dyr pryttel på riktigt innan man slår till ... /Mattias
