# Byggmöte 1/9: Tema Gripen.
Author: StefanW

![Bild på StefanW](../ShowUserFile.aspx?BinaryId=1e87c89e-5f6e-486c-b9a1-96ed3370fac4)    **Skaraborgs Modellbyggarförening.**

Lördagen den 1 september med start ca 10.00 så är det byggmöte hemma hos mig. Marcus och jag bl.a. tänkte dyka ner i några kartonger med JAS 39 Gripen och se vad som finns i resin och dekaler m.m. Om några fler kan och vill komma och prata plast i allmänhet och synnerhet, så lägg ett pm till mig så jag kan planera för fikat!

Varmt välkomna!

//Stefan

## Comment 1
Author: ElLobo

Det låter ju kul att ni äntligen kommer igång! Lycka till! ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif)

## Comment 2
Author: Hompe

Intressant ![Glad](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-smile.gif) Borde väll duga med en ford den sprutar också eld därbak ![Oskyldig](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-innocent.gif)

## Comment 3
Author: StefanW

#2 Ta med dig "fårrden" så skall vi montera vingar på den!![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

//Stefan

## Comment 4
Author: Hompe

#3 Du rör INTE min ford kan jag säga ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif) Ska inte bli nån militär bil inte! Ja jag borde ta med den sitta o fundera en dag över turbo för det är krångligt med intercoolern var den ska sitta ochså måste jag fabrikera ett insug mycket o göra...

## Comment 5
Author: StefanW

#4 Visst kan Ford flyga! Se bara:

![](http://www.busybeemfk.se/fordflivver.jpg)

![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 6
Author: Hompe

#5 men det ska inte min ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif) Hur lände ska detta byggmöte hållas?

## Comment 7
Author: StefanW

#6 Till vi tröttnar.....och kaffet har tagit slut!

//Stefan

## Comment 8
Author: Hompe

#7 okej låter fint då får du blanda lite saft till mig ![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 9
Author: StefanW

#8 Inga problem!

//Stefan

## Comment 10
Author: ElLobo

Jag lägger mig i och knuffar upp den här tråden lite, så det syns att någonting har hänt på sajten under dagen, nu när allt annat än så länge är borta ... ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

## Comment 11
Author: StefanW

Är det några fler som funderar så hör av er till mig!

//Stefan

## Comment 12
Author: Nore

Jag har varit på byggmöte för o fått åka taxi hem, är det sånt möte?![Cool](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cool.gif)  Jag kommer om det inte inträffar något akut.

## Comment 13
Author: ElLobo

#12: Efter vad jag har förstått så har du väl inte så långt att taxi är aktuellt? Du har väl nästan krypavstånd till Stefan ... ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

## Comment 14
Author: StefanW

#13 Helt rätt! Det är bara att följa asfaltskanten hem och ta pause vid lyktstolparna...

![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

//Stefan

## Comment 15
Author: Nore

Krypavstånd vad det ja, det skulle vi tala med hobbes far om hihihi. det skall bli roligt att komma på mötet, men det kanske är bäst o komma efter förhandlingens slut så man inte åker dit på något som man inte platsar på. Det vill ju till att det pratas lite trämodeller också, för oss intreserade eller hur EIlobo. Du är väl snart färdig med skutan antar jag![Cool](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-cool.gif).

## Comment 16
Author: t-bird63

#4

Ford når oanade höjder...![Skrattande](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-laughing.gif)

## Comment 17
Author: StefanW

Kommer med rapport från dagens möte lite senare ikväll!

//Stefan

## Comment 18
Author: Hompe

#16 så sant som sagt

## Comment 19
Author: StefanW

På dagens byggmöte, blev det inget byggt! Men däremot så blev det mycket prat. Marcus hade med sig sina Gripen i 1/48 (och en 1/72) som han håller på med, bl.a. för lufttankning! Vi tittade på ets och resindelar till modellen, och ett dekalark från TwoBobs i 1/48 fick stanna kvar hemma hos mig!

Fika i form av kaffe och smörgås stod på menyn som avnjöts tillsammans med övriga familjemedlemmar som var hemma. Vi talde också om olika tema som vi kan ha till möten, som t.ex. Verktyg: Vad och hur man använder dem! Målningstekniker med olika färger! Diorama byggen med material val och upplägg! Referens litteratur och filmer till projekt!

Ja, det finns sannerligen mycket som man kan diskutera om när det gäller modellbygge. Vi hann även med en liten rundvandring i hobbyrummet (läs: katastrof området!) som det skall möbleras om i och vi tittade runt i vitrinskåpen på färdiga modeller. Vi som var samlade hade en mycket trevlig stund och jag hoppas att det inte dröjer förlägne till nästa tillfälle.

I slutet av denna månad så tänkte jag att vi kunde "spika" lite datum för hösten, så att ingen hinner planera in något annat!

Nu närmast ser jag fram emot Modell Göteborg som jag kommer att åka till på söndagen.

//Stefan

## Comment 20
Author: [Borttaget]

Tack för dagens möte! Det var mycket trevligt och givande!

 Marcus

## Comment 21
Author: StefanW

#20 Välkommen åter!

//Stefan

## Comment 22
Author: Nore

Jag får tacke för trevlig samvaro o gott ficka, ser fram mot flera byggmöten o kanske jag kommit i gång då också.

## Comment 23
Author: StefanW

#22 Vi skall nog hitta en modell till dig! ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

//Stefan

## Comment 24
Author: Azgaron

Låter ju som ett himla trevligt byggmöte, även om ni inte fick nått byggt. Intressant tema för övrigt.

Azgaron

## Comment 25
Author: StefanW

#24 Det är något visst med att få träffas! Nätet och bilder i all ära, men att få möjlighet att träffas "live" och kunna få dryfta allt mellan himmel och jord är något speciellt.

//Stefan

## Comment 26
Author: Hompe

Låter trevligt synd att man inte kunde närvara men som sagt ska bli kul med Göteborg! ![Fl&ouml;rt](../tiny_mce/plugins/emotions/images/smiley-wink.gif)

## Comment 27
Author: Azgaron

#25 Jo, det är ju det. Lite lättare att visa och förklara också. Får väl se hur det blir med förening här sen.

Azgaron

## Comment 28
Author: ElLobo

Verkar ha varit ett bra och trevligt möte. Jättekul att det kommer igång!
