# Golvpolish och modellbygge!
Author: StefanW

![](/Sites/4cf97412-2f52-41a4-bee0-a419c67ca1c1/Future.jpg) 

Inne på Swanny´s Models så finns en väldigt bra artikel om hur man kan använda polish!

[**The Complete Future**](http://swannysmodels.com/TheCompleteFuture.html "http://swannysmodels.com/TheCompleteFuture.html")

Relaterade länkar
-----------------

*   [Swanny´s Models](http://www.swannysmodels.com/index.html "http://www.swannysmodels.com/index.html")

Av: StefanW
-----------

*   [Personlig sida](javascript:void top.ShowProfile('StefanW'))
*   [Kontakta](javascript:void top.ShowProfile('StefanW', 'Contact.aspx'))

Datum för publicering
---------------------

*   2007-08-17

## Comment 1
Author: Azgaron

Ja det är en matnyttig artikel om Future.

Azgaron

## Comment 2
Author: ElLobo

#0: Tack! Det var en bra länk med många tips! Det diskuteras ju alltid på många andra forum om vad som verkligen är Future i olika länder.

Missa inte huvudsidans alla tips på [Tool and Tips](http://www.swannysmodels.com/Tools.html "http://www.swannysmodels.com/Tools.html")!

## Comment 3
Author: bongus

Är det någon som vet om samma finns i Sverige? Jag använder Johnson Parkettpolish men vet inte om det är samma. Det verkar bete sin som Swanny beskriver men det krävs 3-4 flödiga lager för att en matt lack (Humbrol enamel) skall bli blank.

Jag har även ringt Johnson och frågat, men föga fövånande vet den ena inte vad den andra gör så det kan inte svara på det.

 /M

## Comment 4
Author: Azgaron

Jag använder Johnson Pledge KlarPolish och den blir halvblank på första och lite blankare med fler lager.

Azgaron
