# Nytt i referensbiblioteket - kv 4, 2013
Author: ElLobo

Nytt kvartal, ny tråd. ![Glad](http://www.modellbygge.ifokus.se/tiny3/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

_2013 års tidigare trådar_:  

*   kv 1 -- [del 1](http://modellbygge.ifokus.se/discussions/50e219f0d4ebea64800406f7-nytt-i-referensbiblioteket-kv-1-2013), [del 2](http://modellbygge.ifokus.se/discussions/5145797fce12c42ee9000729-nytt-i-referensbiblioteket-kv-1-2013-del-2) 
*   kv 2 -- [del 1](http://modellbygge.ifokus.se/discussions/5158c4aece12c41235000c51-nytt-i-referensbiblioteket-kv-2-2013)   
*   kv 3 -- [del 1](http://modellbygge.ifokus.se/discussions/51d121838e0e74395d002a0e-nytt-i-referensbiblioteket-kv-3-2013)  

  

Och kom ihåg att det som vanligt är när ni får hem grejorna som räknas, inte när ni beställer dem.

## Comment 1
Author: petzon

Härligt att bli etta🙂

En hel tidning om bara modellubåtar. Har jag dött och kommit till himlen?

## Comment 2
Author: ElLobo

Sjunkit till botten och fått bottennapp? 😮

Nej då, men den är säker intressant.

## Comment 3
Author: reflex

Ser intressant ut. Hur får man tag på den tidningen?

## Comment 4
Author: Banjoman

[#1](http://modellbygge.ifokus.se/discussions/5249ff9cce12c435a4000450-nytt-i-referensbiblioteket-kv-4-2013?discussions-1#1 "#1") Får man ta modellen med sig in himlen? 😉

## Comment 5
Author: petzon

#3 Jag köpte min från [Cornwall model boats](http://www.cornwallmodelboats.co.uk/acatalog/boat_magazines.html)

## Comment 6
Author: reflex

#5 Tackar. Den ska jag nog köpa. Intressant med ubåtar

## Comment 7
Author: Dioramabyggare

#2/Frågan: 😂

## Comment 8
Author: Charlie82

Denna kom i brevlådan. En utsökt bok med massa färgprofiler på tysk jakt.

## Comment 9
Author: Charlie82

..

## Comment 10
Author: [Borttaget]

Claes Sundin är grymt duktig 👍

## Comment 11
Author: MarkusN

Till hösten projekt - och väldigt sannolikt mycket längre än så :-)

Bygget är Occres version i 1:45 och boken ska tjäna lite som "kontrollstation" för vissa byggmoment och detaljer.

## Comment 12
Author: Banjoman

[#11](http://modellbygge.ifokus.se/discussions/5249ff9cce12c435a4000450-nytt-i-referensbiblioteket-kv-4-2013?discussions-1#11 "#11") Det där är (liksom övriga volymer i samma serie) ett absolut lysande referensverk! 👍

Jag [köpte den själv](http://modellbygge.ifokus.se/discussions/5158c4aece12c41235000c51-nytt-i-referensbiblioteket-kv-2-2013?participating-4#1 "köpte den själv") i våras, tillsammans med Endeavour-volymen … dels för att de i största allmänhet är väldigt intressanta att bläddra i, men också för att bägge dessa fartyg står ganska högt på min skulle-jag-ha-lust-att-bygga-nå'n-gång-lista … 😇

/Mattias

## Comment 13
Author: MarkusN

#12 Så sant! Jag ångrar redan att jag inte lade till Endeavourboken! Men sådana misstag går ju att  rätta till 😃

Precis som du säger så är dessa två fartyg något av "måsten" i bygglivet! 

Jag hoppas kunna skapa en bygglogg i samma föredömliga skick som din! Däremot har jag redan gett upp hoppet om att hålla samma takt och sådan hög finish som du! 

Samtidigt håller jag tummarna för att någon tillverkare så småning om gör slag i sak med en Endeavour i liknande stora skala (och interiör)

## Comment 14
Author: Roca

#8,9 Mmm vilket ögongodis 🙂

## Comment 15
Author: sponny

Hittade en rejäl pjäs på antikvariatet idag. Andra världskriget i bilder - 600 sidor och i runda slängar 900 foton, enligt baksidan flera av dem tidigare opublicerade. Boken går igenom den europeiska och stilla havskonflikten och ett litet kapitel om krigets följder.

## Comment 16
Author: nox_umbra

hittade en tidning i från 29 sept 1942 på jobbet idag. 

väldigt surealistiskt att läsa att läsa om kriget medans det händer så att säga

## Comment 17
Author: nox_umbra

och en sida med samlade bilder från olika fronter. blir sugen på ett stalingrad diorama nu när jag läst artikeln :)

## Comment 18
Author: Dioramabyggare

Idag när jag var till Falun på geocachingrunda i sällskap med hustrun och en vän till oss gjorde jag detta trevliga fynd på Myrorna🙂👍.

## Comment 19
Author: Decaius

Jag fick hem en tidig julklapp från mig till mig! Det är en mycket trevlig bok för den som bygger i 1/72. För den som inte vet vem Alex Clark är, kolla in länken. Och det här är alltså 1/72!! http://smallscaleafv.com/inspiration/alex-clark/

## Comment 20
Author: [Borttaget]

#20 Ah, trevligt! 👍
