# Revell: Messerschmitt Bf 109 E-4 1:72
Author: nox_umbra

tänkte prova på det här med flygplan igen så jag köpte en billig modell på tradera. det blev en Messerschmitt Bf 109 E-4 av Revell nummer 04679.

väldigt dålig modell helt igenom otroligt missnöjd med allt men så kostade den 40 kr så vad ska man räkna med :)

på första bilden är det ihopsatt inför spackling.

## Comment 1
Author: nox_umbra

nu har jag spacklat en omgång och byggt ihop allt propellern är inte limmad än dock. ska måla insidan nu och piloten sen ska jag spackla igen glipan mellan ryggstödet och flygplanskroppen.

## Comment 2
Author: nox_umbra

sen har jag ett problem. gjutningen av huvdelarna är ja vad ska man säga?, skit helt enkelt. den bakersta delen är bara halv. så jag vänder mig till er. har ni några tipps på hur jag ska göra för att bygga en ny ?

(viste att jag inte skulle ha försökat med flygplan igen. 😭)

## Comment 3
Author: Roca

Vad synd att du känner dig missnöjd! Men Revells byggsats av Bf 109 E är nog bland det mest antika som går att hitta på den fronten; jag skulle nog rangordna de tillgängliga "Emil"-modellerna som jag känner till ungefär så här vad det gäller kvalitet: Tamiya ICM Airfix nya RPM Amodel Heller Academy Airfix gamla Revell Du kan få en ny huvbakdel av mig, har en hel glasslåda med reservdelar till Bf 109 i 1/72 :)

## Comment 4
Author: nox_umbra

ja men man får ju vad man betalar för om man säger som så. men jag har löst problemet nu iallfall. men tack för erbjudandet. vi får se hur fortsättningen på bygget går.

## Comment 5
Author: nox_umbra

hej igen grabbar och eventuella brudar :) 

länge sedan jag var aktiv på forumet nu och ännu längre sedan jag byggde något. men i dag såg jag som första snöflingorna dala och då tänkte jag att nu börjar säsongen igen. jag röjde av hobbybordet på alla projekt och hittade igen min bf-109 som har stått ett bra tag nu.

jag tog och målade den och på med lite dekaler och gjorde en liten platta till den.

pga problemet med huven så valde jag att lägga en filt över den, tänkte att den skyddar huven emot sanden vid sandstorm. antennen är inte på plats heller men låt säga att flygplanet är på service efter att ha dragit i sig för mycket sand genom luftfiltret :) här har ni en bild på surdegen iallafall. 

jag ska försöka bli mer aktiv både i mitt byggande och besökande av forumet.

## Comment 6
Author: Belgarion69

Snyggt löst...😃

Den blev ju riktigt snygg trots kvalitén. Riktigt läcker målning.

## Comment 7
Author: jockeiskogen

Håller med ovan! Mycket snyggt trots låg kvalitet på plasten!

## Comment 8
Author: Decaius

Snyggt! Smart lösning med skynket! 👍

Jag har ett liknande [gammalt sorgebarn](http://modellbygge.ifokus.se/discussions/511ab43fd4ebea43d003722b-gb-68-airfix-172-bf-109e) i ett undanskymt hörn av byggbordet- tvåan från botten i Rocas lista i #3

## Comment 9
Author: fjantomen

Håller med övriga, superlösning på problem, det har du med dig från pansarvärlden (skadat och saknat gömmer man bakom utrustning) 👍

Vad gjorde du filten av?

## Comment 10
Author: Decaius

#9 Words! 😃

## Comment 11
Author: lanm65

Bara att instämma med de andra, riktigt snyggt!

## Comment 12
Author: Roca

Bra gjort och läckert kamouflage också!

## Comment 13
Author: [Borttaget]

Inte kul när plasten ser ut så där i gjjutningen.  
Har själv en Revell Airbus A310 som halva nosen saknas på.  
Trevlig lösning.

## Comment 14
Author: nox_umbra

tack för dom fina orden, det är skönt att vara tillbaka på banan igen och bygga. :) ska bara komma igång med alla andra projekt somm ligger i dvala så ska det nog bli lite mer uppdateringar. 

jag var hemma och rotade runt på vinden och hittade några flygplan jag byggde när jag var grabb. ingen topp kvalitet på bygget precis :D men jag komfram till det säkert går att bygga ihop något tufft "what if" bygge av dom. får se om det dyker upp en what if tråd från mig i framtiden 

@#9 jag gjorde filten av toa papper. sånt där billigt som dom brukar ha på allmänna toaletter. sen bålade jag det med akvarell färg och formade det direkt på modellen innan jag målade på ett tunt lager utspädd trälim.

## Comment 15
Author: PonCar

Nöden är uppfinningarnas moder sägs det ju! blev ju trots allt ett riktigt trevligt "mini-dio" av Revellen!
