# GB 55: Gee Bee Model Z Super Sportster
Author: sponny

Jag tänkte jag kunde skapa en tråd om detta bygget nu när det finns lite plast att titta på. _\[Länk: GB #55 -- [del 1](http://modellbygge.ifokus.se/articles/4f2d488cd4ebea704a003637-gb-55-i-filmens-varld), [del 2](http://modellbygge.ifokus.se/articles/509ad3eed4ebea71c00b0228-gb-55-i-filmens-varld-del-2)//ElLobo\]_

Planet jag ska bygga är alltså en Gee Bee (Granville Brothers) Model Z Super Sportster, ett amerikanskt tävlingsplan från 1931. Tanken med planet när det designades var att man skulle vinna ["The Thompson Trophy"](http://en.wikipedia.org/wiki/Thompson_Trophy) hösten 31. Med andra ord, planet måste vara snabbt.

Så vad göra? Man tar den största motor man kan få tag på, en Pratt & Whitney R-985 "Wasp Junior," och runt den bygger man det minsta och lättaste plan man kan.

Men man lyckades, planet blev snabbt. Enormt snabbt. Den första september -31 satte man hastighetsrekord med 430 km/h. Och man lyckades vinna Thompson Trophy den 7:e september med en medelhastighet på 380 km/h.

Men den 5:e december 1931 var det slut. I ett försök att återigen slå rekord misstänker man att tanklocket slets loss, krossade vindrutan och träffade piloten,Lowell Bayles, i ansiktet. Planet stegrade i över 480 km/h, den högra vingen vek sig och planet slog i marken i ett moln av eld och vrakdelar.

## Comment 1
Author: sponny

Planet har en liten roll i den helt underbara matinéfilmen [The Rocketeer](http://www.imdb.com/title/tt0102803/) där hjälten, Cliff Secord, i början av filmen tar upp sin Gee Bee på en första provflygning inför The National Air Races 1939. Men hans första flygtur slutar med en spektakulär krasch. Sedan kan filmen dra igång på allvar.

[TRAILER](http://www.youtube.com/watch?v=EJL9aVp_1jE)

Som utlovat lite bilder på plasten.

## Comment 2
Author: sponny

Och mer plast. Kolla in den helt underbara flygkroppen. Att det bara gick att få upp planet i luften?

## Comment 3
Author: Azgaron

Kul modell du valt att bygga!

## Comment 4
Author: PonCar

En klar favorit bland "udda flygplan"! Har själv varit inne på att bygga den nån gång. Minns att jag fastnade för Gee-Bee:n redan när jag som barn bläddrade i bilderboken "Fantastiska Flygplan". Där fanns också den gigantiska Dornier Do X (?) flygbåten, som jag såg att också den nu faktiskt finns i byggsats!

Filmen verkar ju vara något man borde försöka se nångång. Kul med det glada 30-talet när allt var möjligt för den som var tillräckligt våghalsig!

## Comment 5
Author: sponny

Nu har jag börjat klippa och klistra och fick under helgen ihop cockpit och motorn. Kan väl säga att det inte är någon höjdarmodell precis. Formarna verkar ha dålig passform och är förskjutna i sidled. Om ni tänker er en rund detalj, så är den inte rund utan består av två halvmåneformade detaljer som är "hoplimmade" så att du får en plan kant på en millimeter. Vilket är en hel del när detaljen är 2-3 millimeter bred. Så just när det gäller motorn kommer det att få bli en hel del scratch-byggande för att få ihop det.

Men GeeBeen är kul så det ska ändå bli kul att få planet klart.

## Comment 6
Author: Buran

Häftigt bygge, tummen upp

 [Video med olyckan.](http://www.youtube.com/watch?v=1KTyYVnSyq4)

## Comment 7
Author: [Borttaget]

Kul modell ![Skrattande](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")  
  
Tråkigt att de är så dålig gjutning på den modellen..  
MEn de ficksar du garanterat..

## Comment 8
Author: muggebigge

Enormt kul bygge...Lycka till med fortsättningen

## Comment 9
Author: sponny

Jag tackar så mycket för alla glada tillrop. \*tackar och bockar\*![Skrattande](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

Lite pyssel idag. Blev tvungen att klippa bort en del plast från den centrala delen av motorn pga, ursäkta franskan, riktigt skitnödigt kass form. Cirkelrunda delar (luftrör till motorn kanske, nån som vet?) som om man såg dem uppifrån såg ut som ett S. Allt pga dålig sampassning mellan de två delarna av formen. Så det var bara en sak att göra. Klipp bort och ersätt med ståltråd.

Har även börjat pilla lite med pilotens remmar tillverkade av metallen från en flarra Bowmore. Som ett kinderägg. Tre saker i en. Gott, användbart och kul. ![Flört](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 10
Author: sponny

Motorn ramlar så sakteliga ihop. Det är en hel del pill men eftersom jag aldrig försökt mig på ett sånt här scratch-bygge/renovering så är det intressant. Ska nog bli bra när det blir klart.

## Comment 11
Author: Azgaron

Ser bra ut så långt!

## Comment 12
Author: sponny

Fick bli hemma från jobbet idag med en riktigt fet sommar-förkylning så vad är bättre än att försöka lösa nästäppan med limångor och målarfärg?

Så idag hag jag försökt passa ihop flygkroppen. Ser redan nu att det kommer att gå åt en del spackel men det ser inte så illa ut som jag trodde att det skulle.

## Comment 13
Author: sponny

Och wasp-motorn har grundats. Måste säga att jag är riktigt nöjd med den. Sen känns det ju lite dumt att lägga till bränsleslangar, oljeledningar osv. Sen när motorkåpan kommer på så syns ju knappt någonting... ![Obestämd](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-undecided.gif "Obestämd")

## Comment 14
Author: WildeSau

Fin liten tjockis det där!

Den får du ta med på sommarbyggmötet. ![Glad](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-smile.gif "Glad")

## Comment 15
Author: Azgaron

Ser bra ut! Snygg motor! Ska bli kul att se den målad!

## Comment 16
Author: Proosen

Om detaljer syns eller inte spelar ingen roll så länge det är kul att gör dem. Kan ju också ha sina fördelar att de första övningarna inte syns full ut i fall det inte blir riktigt som man tänkt sig.

Jag tycker det ser kalas ut så långt!

Niclas

## Comment 17
Author: sponny

Jag tror att cockpit börjar bli färdig. Remmarna är på plats men den ska nog vädras en aning. Även om det blir samma sak där som med motorn, det lär inte synas på det färdiga planet. Nåväl, gör jag det så gör jag det för min egen skull. För att jag ska veta att det är gjort.

## Comment 18
Author: TobbeA

Ser bra ut så långt, häftig kärra!

## Comment 19
Author: [Borttaget]

Mycke frän maskin det här.  
Fiint bygge.

## Comment 20
Author: Buran

#17 Och för våran skull, alla vi som läser tråden vet vilket jobb som är gjort under skalet ![Tungan ute](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 21
Author: sponny

\# 20 Jo, lite så är det väl. Vi gör väl lite såna dumheter allihop. ![Flört](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

Nåväl, hade tänkt att jag skulle passa på att göra lite nytta idag som att luka mitt grönsaksland. Lite har ju hunnits med, mellan regnskurarna. Men när det regnat som värst har jag suttit inne och häckat. Vilket betyder att flygkroppen klistrats ihop och blivit både spacklad och slipad idag.

Nästa steg är att fundera på exakt vilka färger jag ska ha på motorn. Massor av kablar, stänger och jox. Och så lite smuts på det... Nice... ![Skrattande](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 22
Author: sponny

Snubblade över en video när jag letade efter mer referensmaterial om Gee Been. Detta är ju helt rätt sätt att fira nationaldagen på. Vi kanske kommer att få se Gee Been i luften snart igen. Hoppas, hoppas, hoppas... ![Skrattande](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande")

## Comment 23
Author: PonCar

Underbart! Man riktigt känner hur den längtar efter att få svinga sig upp i det blå...

## Comment 24
Author: sponny

Hände en del under gårdagskvällen. Har slipat lite mer så jag tror nog att den delen av bygget är klart, luftintaget på undersidan har skurits bort och bytts ut mot ett en aning större och hjulen har kommit på plats.

## Comment 25
Author: sponny

Jag har även börjat få lite färg på motorn. Ska måla ledningar och kopplingar också och sen ska det på "lite" skit också så det syns att maskinen varit använd. Men jag ska försöka hålla igen på geggan. Det är ju inget markmål precis. ![Flört](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört")

## Comment 26
Author: sponny

En citron!![Skrattande](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-laughing.gif "Skrattande") Nästa steg är att maskera den och måla det svarta i framänden på maskinen. Kan erkänna att jag känner mig minst sagt nervös för den delen.

## Comment 27
Author: Daywayfarer

Ser bra ut, det är en fräck liten maskin det där planet!

## Comment 28
Author: tiking

Hwlt fantastiskt.

## Comment 29
Author: sponny

Satt och maskerade igår kväll. Vilken dröm det var. På undersidan av modellkartongen finns två bilder av flygplanet i samma skala som modellen. En bild ovanifrån och en från sidan. Så allt man behövde göra var all klistra Tamiya-tejp på kartongen och skära ut den med en skalpell. Tjoff, färdigmaskerat.

Så ikväll var det slabb, färdigmålat. Ska riva bort tejpen imorgon och se hur det gick. ![Tyst](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-sealed.gif "Tyst")

## Comment 30
Author: [Borttaget]

Läcker målning.  
Inte helt lätt att får till det där.

## Comment 31
Author: sponny

Jag kunde inte hålla mig. ![Flört](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-wink.gif "Flört") Kollade så att färgen hade torkat innan jag började plocka bort tejpen. Jösses, hon blev så snygg som jag hade hoppats men inte kunnat tro.

#30 Kan bara hålla med. Mycket snyggt målningsmönster men enklare än jag trodde. Allt tack vare baksidan på kartongen ska erkännas. För utan den hade det blivit...som det brukar. ![Tungan ute](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")

## Comment 32
Author: sponny

Motor och pitotrör på plats. Nästa steg blir den röda linjen mellan den svarta och den gula delen av mönstret. Spännande minst sagt.

## Comment 33
Author: [Borttaget]

Supersnyggt målning ![Tungan ute](http://modellbygge.ifokus.se/js/lib/tiny_mce/plugins/emotions/img/smiley-tongue-out.gif "Tungan ute")  
Den har du fått till väldigt bra.

## Comment 34
Author: lanm65

Vilket snyggt och udda plan! Mycket snyggt bygge, brukar tycka civilflyg är lite småtråkigt men den här var riktigt läcker.

## Comment 35
Author: Filbrännan96

Den ser grym ut! Farsan och ja har varit intresserad av denna byggsats och Gee Bee Z är en häftig maskin!🙂

## Comment 36
Author: fjantomen

Grym kärra och snyggt bygge 👍, Planet ser så onaturligt ut i proportionerna, någon som vet varför den hade så kort kropp?
