120317-18: Skala 2012
Skala 2012 arrangeras helgen 17-18 mars 2012 i Letohallen norr om Gardermoen flygplats utanför Oslo.
Lördag-söndag 17-18 mars arrangeras Skala 2012 i Letohallen som ligger ca 15 minuter norr om Gardermoen flygplats utanför Oslo.
Öppettider: Lördag och söndag från kl 10.00.
Tävlingsdelen av lokalen stänger för bedömning kl 16.00 på lördagen.
Priser:
Entré: NOK 30,-
Deltagande i tävlingen: NOK 100,- / IPMS-medl. NOK 50,-
Deltagande på föredrag: NOK 150,- / IPMS-medl. NOK 50,-
Modelltävlingen: Inlämning av modeller från kl 10.00 till 13.00 på lördagen.
Alla hälsas hjärtligt välkomna!
Länk: Skala 2012
För den eller de som ämnar delta i den norska tävlingen så kan meddelas att förhandsregistreringen är öppen fram till den 15 mars.
Länkar:
Nu närmar det sig!
Kör försiktigt, alla ni som ska dit! Och glöm inte att ta många bilder som vi andra kan njuta av.
På OVP Forum finns en tråd med bilder från Skala.
Resultatlista från Skala 2012
Årets SKALA endte opp med 224 modeller fordelt på 75 deltagere.
Resultater SKALA 2012
KLASSE: 1B-C-D Fly skala 1/32 og større
1. plass Junkers Ju 88 A5 Bernt Uttakleiv
2. plass Spitfire Mk VB Lars Borge
3. plass Pfalz 111A Kjetil Gulli
KLASSE: 1E Fly-propell skala 1/48, basic
1. plass Macchi C.202 Tormod Sørvang
2. plass RWD 10 Andrzej Boniukiewicz
3. plass Messerschmitt Bf 109 F-2 Bernt Uttakleiv
KLASSE: 1F Fly-propell skala 1/48, multimedia
1. plass Focke Wulf 190 A3 Torgeir Eikeland
2. plass Fairchild PT-19 Cornell Nils Gran
3. plass Messerschmitt Bf 109E-4 Ragnar Eckhoff
KLASSE: 1G Fly-jet og rakett skala 1/48, basic
1. plass Mig 21 MF Torgeir Eikeland
2. plass Hawker Seahawk Geir Hogga
3. plass Mig-21 MF Jan Roger Hansvoll
3. plass F-4J Phantom II Geir Hogga
KLASSE: 1H Fly-jet og rakett skala 1/48, multimedia
1. plass NIKE Hercules Tor Gressberg
2. plass F-4G "Phantom II" Finn-Ove Johansen
KLASSE: 1I-J Fly - propell skala 1/72
1. plass SM. 79 Sparviero Rune Haugen
2. plass Savoia Marchetti 81 Torgeir Eikeland
3. plass Petlyakov 8 Torgeir Eikeland
KLASSE: 1M Helikopter alle skalaer
2. plass Sikorsky MH-60 Pave Hawk Nils Gran
KLASSE: 1N-O Fly - jet skala 1/72
1. plass F-104S Starfighter "Tigermeet 1996" Espen Andreas Hoff
2. plass MiG-29 A Andrzej Boniukiewicz
3. plass A-10 Warthog Andrzej Boniukiewicz
KLASSE: 2B Militære pansrede kjøretøyer skala 1/35
1. plass Dingo Mk. I b, Miniart Stein Atle Stenberg
2. plass Adler Radio Wagen John Arild Gjærevoll
2. plass Jagdpanzer E100 Stein Andreas Aasland
KLASSE: 2C Softskin skala 1/35
2. plass Land Rover Defender XD Thomas Fossum
3. plass Austin 10HP Jørgen Faret
KLASSE: 2D-E Militære kjøretøyer, alle typer skala 1/36 og mindre
2. plass Autoblinda AB 41 Rune Haugen
3. plass M8 Greyhound Rune Haugen
KLASSE: 3A-B Lastebil skala 1/24 - 1/25
1. plass MAN TGA Geir Harald Solheim
2. plass Volvo Fh 520 Vennesla Transport Knut Steinar Sand
3. plass Renault R370 Knut Steinar Sand
KLASSE: 3C Standard - original skala 1/24 - 1/25
1. plass 1973 Plymouth Satellite Sebring Plus Trygve Jeppestøl
2. plass Citroën 2 CV Charleston Geir Harald Solheim
3. plass Delage DS 8 Andre Kristoffersen
KLASSE: 3D Modifisert/Street Machine skala 1/24-1/25
1. plass Porsche GT3 Trygve Jeppestøl
2. plass 1961 CHEVY IMPALA 2DHT Thor Granheim
3. plass 1965 CHEVY CAPRICE STW Thor Granheim
KLASSE: 3E-F Custom - Street - Hot Rod skala 1/24-1/25
1. plass 1932 FORD 3W COUPE Thor Granheim
2. plass 1959 Chevrolet ElCamino Custom/ Chris Craft Runabout Kjell Terje Trones
2. plass 1936 Ford 3 window Atle Eriksen
3. plass 1949 Mercury Custom Kjell Terje Trones
KLASSE: 3G Løpsbiler skala 1/24-1/25
1. plass 1935 MERCEDES GASSER Thor Granheim
2. plass BMW 3,5CSL Marius Moe
KLASSE: 3H Light Commercial skala 1/24-1/25
1. plass 50 Ford F1 PickUp Svein Ivar Braathe
2. plass Chevrolet Silverado m/ henger og Volvo MC70 Gaute Halsaunet
3. plass Citroen B14 Tor Henning Engen
KLASSE: 3I Stort og smått på hjul alle skalaer
1. plass Bentley Blower John Arild Gjærevoll
2. plass Mercedes Racer 1914 Leif Haga
3. plass Alfa Romeo Alfasud Geir Harald Solheim
KLASSE: 3 J-K MC Gate/Race alle skalaer
1. plass Honda CB 750F (RC04) Kjell Terje Trones
2. plass CBR 1100XX Super Blackbird Thomas Fossum
KLASSE: 4A Historiske figurer 90 mm og mindre.
1. plass Warrior of Duchy of Briey Fulvio Pagliettini
2. plass Viking Warrior Fulvio Pagliettini
KLASSE: 4B Historiske figurer 91 mm og større.
1. plass Viking Warrior Bust Fulvio Pagliettini
2. plass British Pilot, WWII Fulvio Pagliettini
3. plass Show yer self, ye scurvy dogs!! Atle Eriksen
KLASSE: 4C Film/Fantasy figurer 90 mm og mindre.
1. plass Thor Fulvio Pagliettini
2. plass Daily life of a demon… Carlo Bormida
3. plass Imperial Guardsmen Lasse Thun
KLASSE: 4D Film/Fantasy figurer 91 mm og større.
1. plass Zenobe, Mecanicien Atle Eriksen
2. plass Pirate Bust Andrea Nicolini
3. plass Orc Bust Fulvio Pagliettini
KLASSE: 5A Diorama alle skalaer
1. plass Polen Lars Borge
2. plass ROADBLOCK Nils Olav Moe
2. plass Night rider Lars Borge
KLASSE: 5B Vignett alle skalaer
1. plass Wihrlwind Lars Borge
3. plass OneYearWar remains Sergio Palumbo
KLASSE: 6 Skip alle skalaer
1. plass KM Scharnhorst Stein Gildberg
2. plass CSS Hunley Stig Erik Bredersen
3. plass KM Z13 Erich Koellner Stein Gildberg
3. plass KM Z19 Hermann Künne Stein Gildberg
KLASSE: 7 Junior t.o.m fylte 12 år eller yngre
1. plass Baywatch Tiril Skøyum Moe
2. plass Tysk Figur Nathalie G.Pedersen
3. plass Basseng i hagen Nathalie G.Pedersen
KLASSE: Annet
1. plass M16A2/M203 Thomas Fossum
2. plass Night Lords Hell Talon Finn-Ove Johansen
Tema Italia
1. plass Savia Marchetti SM.81 Andre Kristoffersen
2. plass Carro Veloce CV 3/33 Roar Stensrud
3. plass Saharina Morten Syvertsen
Trekamp Jens Roger Kristoffersen
Femkamp Kjetil Gulli
Motivasjonspris Årets nykommer Einar Sandvik
Beste norske forbilde Viking Warrior Bust Fulvio Pagliettini
Best in show junior Baywatch Tiril Skøyum Moe
Best in show senior KM Scharnhorst Stein Gildberg