Evenemang / Tävlingar / Utställningar

120317-18: Skala 2012

2011-12-26 02:21 #0 av: ElLobo

Skala 2012 arrangeras helgen 17-18 mars 2012 i Letohallen norr om Gardermoen flygplats utanför Oslo.

affisch Skala 2012

 

Lördag-söndag 17-18 mars arrangeras Skala 2012 i Letohallen som ligger ca 15 minuter norr om Gardermoen flygplats utanför Oslo.


Öppettider: Lördag och söndag från kl 10.00.

Tävlingsdelen av lokalen stänger för bedömning kl 16.00 på lördagen.


Priser:

Entré: NOK 30,-

Deltagande i tävlingen: NOK 100,- / IPMS-medl. NOK 50,-

Deltagande på föredrag: NOK 150,- / IPMS-medl. NOK 50,-


Modelltävlingen: Inlämning av modeller från kl 10.00 till 13.00 på lördagen.

Alla hälsas hjärtligt välkomna!


Länk: Skala 2012

 

Anmäl
2012-02-29 20:34 #1 av: ElLobo

Skala har nu en ny hemsida.

LänkSkala

 

Anmäl
2012-03-06 23:00 #2 av: ElLobo

För den eller de som ämnar delta i den norska tävlingen så kan meddelas att förhandsregistreringen är öppen fram till den 15 mars.

Länkar:

IPMS-Norge Forum

IPMS-Norge

 

 

Anmäl
2012-03-14 16:04 #3 av: ElLobo

Nu närmar det sig!

 

Anmäl
2012-03-16 17:25 #4 av: ElLobo

Kör försiktigt, alla ni som ska dit! Och glöm inte att ta många bilder som vi andra kan njuta av. Glad

 

Anmäl
2012-03-18 20:20 #5 av: ElLobo

På OVP Forum finns en tråd med bilder från Skala.

LänkSkala 2012 - IPMS Norges landsutstilling

 

Anmäl
2012-03-18 21:19 #6 av: ElLobo

Resultatlista från Skala 2012

Årets SKALA endte opp med 224 modeller fordelt på 75 deltagere.

Resultater SKALA 2012

KLASSE: 1B-C-D   Fly skala 1/32 og større
1. plass   Junkers Ju 88 A5      Bernt Uttakleiv
2. plass   Spitfire Mk VB      Lars Borge
3. plass   Pfalz 111A         Kjetil Gulli

KLASSE: 1E   Fly-propell skala 1/48, basic
1. plass   Macchi C.202         Tormod Sørvang
2. plass   RWD 10            Andrzej Boniukiewicz
3. plass   Messerschmitt Bf 109 F-2   Bernt Uttakleiv

KLASSE: 1F   Fly-propell skala 1/48, multimedia
1. plass   Focke Wulf 190 A3      Torgeir Eikeland
2. plass   Fairchild PT-19 Cornell      Nils Gran
3. plass   Messerschmitt Bf 109E-4   Ragnar Eckhoff

KLASSE: 1G   Fly-jet og rakett skala  1/48, basic
1. plass   Mig 21 MF   Torgeir Eikeland
2. plass   Hawker Seahawk   Geir Hogga
3. plass   Mig-21 MF   Jan Roger Hansvoll
3. plass   F-4J Phantom II   Geir Hogga

KLASSE: 1H   Fly-jet og rakett skala  1/48, multimedia
1. plass   NIKE Hercules   Tor Gressberg
2. plass   F-4G "Phantom II"   Finn-Ove Johansen

KLASSE: 1I-J   Fly - propell skala 1/72
1. plass   SM. 79 Sparviero   Rune Haugen
2. plass   Savoia Marchetti 81   Torgeir Eikeland
3. plass   Petlyakov 8   Torgeir Eikeland

KLASSE: 1M   Helikopter alle skalaer
2. plass   Sikorsky MH-60 Pave Hawk   Nils Gran

KLASSE: 1N-O   Fly - jet skala 1/72
1. plass   F-104S Starfighter "Tigermeet 1996"   Espen Andreas Hoff
2. plass   MiG-29 A   Andrzej Boniukiewicz
3. plass   A-10 Warthog   Andrzej Boniukiewicz

KLASSE: 2B   Militære pansrede kjøretøyer skala 1/35
1. plass   Dingo Mk. I b, Miniart   Stein Atle Stenberg
2. plass   Adler Radio Wagen   John Arild Gjærevoll
2. plass   Jagdpanzer E100   Stein Andreas Aasland

KLASSE: 2C   Softskin skala 1/35
2. plass   Land Rover Defender XD   Thomas Fossum
3. plass   Austin 10HP   Jørgen Faret

KLASSE: 2D-E   Militære kjøretøyer, alle typer skala 1/36 og mindre
2. plass   Autoblinda AB 41   Rune Haugen
3. plass   M8 Greyhound   Rune Haugen

KLASSE: 3A-B   Lastebil skala 1/24 - 1/25
1. plass   MAN TGA   Geir Harald Solheim
2. plass   Volvo Fh 520 Vennesla Transport   Knut Steinar Sand
3. plass   Renault R370   Knut Steinar Sand

KLASSE: 3C   Standard - original skala 1/24 - 1/25
1. plass   1973 Plymouth Satellite Sebring Plus   Trygve Jeppestøl
2. plass   Citroën 2 CV Charleston   Geir Harald Solheim
3. plass   Delage DS 8   Andre Kristoffersen

KLASSE: 3D   Modifisert/Street Machine skala 1/24-1/25
1. plass   Porsche GT3   Trygve Jeppestøl
2. plass   1961 CHEVY IMPALA 2DHT   Thor Granheim
3. plass   1965 CHEVY CAPRICE STW   Thor Granheim

KLASSE: 3E-F   Custom - Street - Hot Rod skala 1/24-1/25
1. plass   1932 FORD 3W COUPE   Thor Granheim
2. plass   1959 Chevrolet ElCamino Custom/ Chris Craft Runabout   Kjell Terje Trones
2. plass   1936 Ford 3 window   Atle Eriksen
3. plass   1949 Mercury Custom   Kjell Terje Trones

KLASSE: 3G   Løpsbiler skala 1/24-1/25
1. plass   1935 MERCEDES GASSER   Thor Granheim
2. plass   BMW 3,5CSL   Marius Moe

KLASSE: 3H   Light Commercial skala 1/24-1/25
1. plass   50 Ford F1 PickUp   Svein Ivar Braathe
2. plass   Chevrolet Silverado m/ henger og Volvo MC70   Gaute Halsaunet
3. plass   Citroen B14   Tor Henning Engen

KLASSE: 3I   Stort og smått på hjul alle skalaer
1. plass   Bentley Blower   John Arild Gjærevoll
2. plass   Mercedes Racer 1914   Leif Haga
3. plass   Alfa Romeo Alfasud   Geir Harald Solheim

KLASSE: 3 J-K   MC Gate/Race  alle skalaer
1. plass   Honda CB 750F (RC04)   Kjell Terje Trones
2. plass   CBR 1100XX Super Blackbird   Thomas Fossum

KLASSE: 4A   Historiske figurer 90 mm og mindre.
1. plass   Warrior of Duchy of Briey   Fulvio Pagliettini
2. plass   Viking Warrior   Fulvio Pagliettini

KLASSE: 4B   Historiske figurer 91 mm og større.
1. plass   Viking Warrior Bust   Fulvio Pagliettini
2. plass   British Pilot, WWII   Fulvio Pagliettini
3. plass   Show yer self, ye scurvy dogs!!   Atle Eriksen

KLASSE: 4C   Film/Fantasy figurer 90 mm og mindre.
1. plass   Thor   Fulvio Pagliettini
2. plass   Daily life of a demon...   Carlo Bormida
3. plass   Imperial Guardsmen   Lasse Thun

KLASSE: 4D   Film/Fantasy figurer 91 mm og større.
1. plass   Zenobe, Mecanicien   Atle Eriksen
2. plass   Pirate Bust   Andrea Nicolini
3. plass   Orc Bust   Fulvio Pagliettini

KLASSE: 5A   Diorama alle skalaer
1. plass   Polen   Lars Borge
2. plass   ROADBLOCK   Nils Olav Moe
2. plass   Night rider   Lars Borge

KLASSE: 5B   Vignett alle skalaer
1. plass   Wihrlwind   Lars Borge
3. plass   OneYearWar remains   Sergio Palumbo

KLASSE: 6   Skip alle skalaer
1. plass   KM Scharnhorst   Stein Gildberg
2. plass   CSS Hunley   Stig Erik Bredersen
3. plass   KM Z13 Erich Koellner   Stein Gildberg
3. plass   KM Z19 Hermann Künne   Stein Gildberg

KLASSE: 7   Junior t.o.m fylte 12 år eller yngre
1. plass   Baywatch   Tiril Skøyum Moe
2. plass   Tysk Figur   Nathalie G.Pedersen
3. plass   Basseng i hagen   Nathalie G.Pedersen

KLASSE:   Annet
1. plass   M16A2/M203   Thomas Fossum
2. plass   Night Lords Hell Talon   Finn-Ove Johansen

Tema   Italia
1. plass   Savia Marchetti SM.81   Andre Kristoffersen
2. plass   Carro Veloce CV 3/33   Roar Stensrud
3. plass   Saharina   Morten Syvertsen

Trekamp Jens Roger Kristoffersen

Femkamp Kjetil Gulli

Motivasjonspris   Årets nykommer Einar Sandvik

Beste norske forbilde Viking Warrior Bust   Fulvio Pagliettini

Best in show junior Baywatch   Tiril Skøyum Moe

Best in show senior KM Scharnhorst   Stein Gildberg

Anmäl