GB 61: J 26 North American P-51D Mustang
Så, då var det dags, mitt första gruppbygge, mitt första flygplan.
[Länk till GB#61//ElLobo]
Att jag valde att delta förklaras helt enkelt av att jag gärna ville bygga en mustang men behövde en knuff för att ta mig tiden att göra det. Mustangen ville jag bygga för at jag alltid har gillat det flygplanet och ända sedan jag blev överflugen av en uppvisningsmustang i maxfart på ca 30 meters höjd har det haft en särskild plats i mitt minne.
Ser fram mot fortsättningen på det här! Varför är instrumentpanelen i klar plast? Finns säkert ett självklart svar på det, men jag har ju ingen erfarenhet av flygtyg…
Det var säkert någon som hade tänkt att man skulle sätta en dekal på baksidan med instrument som då skulle synas igenom, någon sådan dekal finns däremot inte med, tyvärr.
Aha…
Ser ut som att de är en bra modell..
Ska bli kul att få se ditt bygge..
Lycka till 
Ja, den är nog rätt bra. Avsaknaden av styrpiggar gör ju å andra sidan att man inte tvingas bygga fel heller. Gillade inte plasten riktigt i början, bara, men det känns bättre när jag jobbat med den ett tag.
Har ägnat ett par kvällar åt att spackla och slipa vingarna, som jag förstått att man gjorde på riktigt också.

Om du vill låna den så ska jag in ett varv på jobbet på julafton så då kan jag lägga Leif Hellströms bok om J26 på ditt bord så har du lite referensmaterial under bygget.
Det vore toppen!
Tack.

Då säjer vi det….
Ser pilligt ut! Och snyggt!
Jo, det är pilligt men jag hoppas att resultatet gör det värt besväret.
Fast det är ju fortfarande större än 1/72…

Jag har inte varit på jobbet än… Förhoppningsvis kommer jag in på måndag.
Det där ser ju kalasbra ut 
#19, det är helt ok, jag kommer inte heller förrän på måndag. #20, tack!
Det här kommer att blir kanon.
Jag älskar mussar och detta här bygget kommer säkert inte att göra kärleken svagare.
Härligt Harvåker. 
Tack för förtroendet, Tunnan!
Blir hur snyggt som helst! Väntar med spänning på fortsättningen.
Snyyyggt! 
Väldigt snyggt
Vad har du för nyanser i din wash?
Tack! Det är klassikern med rå umbra olja och balsamterpentin. Perfekt till skuggor och allmän smuts.
Ok
Har umbra i både olja och acryl, men då är kanske olja att föredra.?
Jag tycker att oljefärgen flyter ut fint och lägger sig längs de allra minsta kanterna och i hörnen. Det enda man ska vara uppmärksam på är att Balsamterpentin ibland kan vara lite aggresiv mot enamel med rynkningar och färgsläpp men problemen minskar med ökad torktid och när man är noga med grundfärg. Olja/terpentin verkar däremot inte påverka acryl lika mycket.

Välkommen in i ICM-träsket!
Tyckte som du, att plasten var tråkigt mjuk och sladdrig. Men ju mer jag håller på med den tycker jag bättre om den. Limmet fäster otroligt bra och den är ju lätt att karva i.
Det ser snyggt ut ditt bygge! Som vanligt kan man ju inte låta bli att köpa till en massa godis..hehe…
Ska bli kul att se fortsättningen!
Sjukt snyggt! Säkerhetsbältet ser suveränt ut. Sen gillar jag vädringen/washen på de gröna ytorna. Du har verkligen fått till en autentisk finish!

Sweet!
Riktigt snygg cockpit och bältena är ju sjukt fint gjorda!
Väldigt fint! En cockpit att vara stolt över 
Så otroligt läcker cockpit du har gjort.
De är som sagt bara att lyfta av hatten.

Himla fint! Blir bra inspiration det här för mina småbyggen av J26 som är på gång.
Peter - modellbyggare & sajtvärd på Modellbygge iFokus
Tack ska ni ha! Kul att ni gillar den. Det verkar dyka upp många mustanger ur molnbasen nu, nästan fler än vad det brukar vara BF 109:or här! ;-) dessutom är ju många J26:or, trevligt med svenskt luftherravälde.

#42: Jajamen, jag tror vi kan säkra totalt luftherravälde när Gb 61 kommer igång på allvar :)
Peter - modellbyggare & sajtvärd på Modellbygge iFokus


Härlig inredning.
Bälterna är ju bara så toppenbra gjorda.
Det är synd att dessa detaljer ska döljas när det blir klart. Ja nästan i alla fall.

Tråden fortsätter i del 2.